1395-09-10

شریعتی: «پسین» خاطرات زندگی با پدر و مادرم است

سعیده شریعتی از جمله فیلمسازان جوانی است که با فیلمی 12 دقیقه‌ای در بخش مسابقه ملی دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد. او خاطرات زندگی با پدر و مادرش طی مدت زمان دو سال در خانه‌ای در تهران را دست‌مایه‌ی فیلم «پسین» قرار داده است.
وی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت درباره‌ی چگونگی شکل‌گیری فیلم «پسین» گفت: یکی از شاگردان کلاس علی راضی بودم و زمانی که او پروژه Are you remember Tehran? را در دست داشت که درباره‌ی هر شخص، مکان یا اتفاق سیاسی بود که یادآور خاطره‌ای از تهران است، من که خیلی در این شهر زندگی نکرده بودم و خود را لر و اهل سوق می‌دانستم به این فکر افتادم که سری به خانه‌ای که دو سال آخر زندگی پدر و مادرم، پیش از رفتن به خارج از ایران و آخرین روزهای مجردی من در آن گذشته بود، بزنم.
او ادامه داد: چندین ساعت راش از خانه و پدرم داشتم که این تصاویر را در آن سال‌ها برای مستندی درباره خودم و پدرم گرفته بودم. خانه را یافتیم و تنها دو روز برای فیلمبرداری فرصت داشتیم، چرا که خانه به فروش رفته بود و صاحبخانه جدید به زودی از راه می‌رسید. با همسرم مشورت کردم و به همراه یک ویدیو پروژکشن به این خانه رفتیم تا از بازتاب تصاویر روی دیوار فیلمبرداری کنیم. قرار بود این فیلم پلان سکانسی 12 دقیقه‌ای باشد و سه بار تمرین کردیم که یکی از همین تمرین‌ها به عنوان تصویر نهایی انتخاب شد.
این مستندساز با اشاره به نام فیلم خود توضیح داد: «پسین» در زبان لری به معنای غروب است. زمانی که در حال ضبط فیلم بودیم، من دائم به یاد خاطرات گذشته بودم و در یکی از سکانس‌ها که تصویر پدرم را روی دیوار انداخته بودیم و او در حال آواز خواندن بود، به یاد آن روزها اشک می‌ریختم. فیلم من در یک پسین اتفاق می‌افتد و من فکر می‌کردم که پس از ساخت این فیلم چه اتفاقی برای من رخ خواهد داد!
او با تاکید بر اثرگذاری جشنواره سینماحقیقت در افزایش کیفیت آثار مستند تصریح کرد: اگر جشنواره سینماحقیقت برگزار نمی‌شد، من که اولین تجربه فیلمسازی‌ام را پشت سر می‌گذارم، نمی‌دانستم باید فیلمم را کجا نمایش دهم. اگر می‌خواستم فیلم را به تلویزیون یا جای دیگر بفروشم آیا آن‌ها خریدار این فیلم بودند؟ هیچ فیلمسازی برای دل خود فیلم نمی‌سازد و همه دوست دارند فیلم‌هایشان را در یک سالن نمایش دهند تا به جمع مخاطبان سینما راه پیدا کنند.
شریعتی در پایان تاکید کرد: انتخاب «پسین» در جمع فیلم‌های کوتاه جشنواره سینماحقیقت باعث خوشحالی است و باعث می‌شود دوباره فیلم بسازم. بازخوردهای فیلم برای من مهم است و به نظرم بهترین مکان برای دریافت نظر افراد و تغییر مسیر در فیلمسازی مستند، جشنواره سینماحقیقت است.

بازگشت