1395-09-10

«پنجاه سالگی» مرتضی ندایی در سینماحقیقت پسر راش‌های پدر را به سرانجام رساند

مستند بلند «پنجاه سالگی» به کارگردانی صبا ندایی که در بخش مسابقه ملی دهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد، مستندی درباره‌ی زنده‌یاد مرتضی ندایی است که با استفاده از راش‌های خانوادگی ساخته شده است.
صبا ندایی آهنگساز و پسر آن مستندساز فقید درباره‌ی روند تولید مستند «پنجاه سالگی» به خبرنگار خبرگزاری مهر گفت: تقریبا ۲ سال پیش بود که مرتضی ندایی پدر من، قصد ساخت فیلمی درباره‌ی ابوالحسن‌خان صبا موسیقیدان شهیر ایران را داشت و از من خواست او را در این فیلم یاری کنم، اما ناگهان با بیماری‌ای روبه‌رو شد که کار را برایش سخت کرد. در اصل ایده ساخت مستند «پنجاه سالگی» برای من از آن زمان و نیمه‌کاره ماندن فیلم پدرم شروع شد.
وی ادامه داد: بعد از آن به مدت یک سال درگیر راش‌هایی بودم که از پدرم در طول زندگی‌شان گرفته بودیم و اینکه چگونه بر اساس این راش‌ها فیلمی بسازم. راش‌هایی که توسط مادرم «مژگان صیادی» در طول زندگی و به خصوص دوران بیماری پدر با عشق و سختی بسیار ثبت و ضبط شده بود، مرا به این سمت هدایت کرد تا فیلمی بر اساس زندگی و دغدغه‌های پدرم بسازم.
کارگردان مستند «پنجاه سالگی» تأکید کرد: این مستند روایتگر دغدغه‌ها و جریان سیال ذهن یک همسر، یک پدر و یک فیلمساز است.
این کارگردان سینمای مستند با بیان اینکه «پنجاه سالگی» به مدت زمان ۶۱ دقیقه از گونه‌ی مستند خانوادگی است، یادآور شد: سعی داشتم تا این فیلم بدون کمک گرفتن از نریشن و گفتگو روایتی قصه‌گو داشته باشد تا به گونه‌ی متداول مستندهای پرتره بدل نشود. قصه‌ای که باید روی میز تدوین و با بازبینی راش‌ها شکل می‌گرفت و این امر منجر به چهار ماه تلاش شبانه‌روزی من و بهادر فتاح‌طاری تدوینگر توانمند سینمای مستند برای این فیلم شد.
ندایی در پایان عنوان کرد: امیدوارم فیلم «پنجاه سالگی» توانسته باشد گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های زندگی خانوادگی یک هنرمند را به تصویر بکشد و نقش هنر را در مواجهه با سختی‌ها و امواج متلاطم زندگی نمایان کند.
گفتنی است که عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: مژگان صیادی (تهیه‌کننده و فیلمبردار)، بهادر فتاح‌طاری (تدوین)، عارف ندایی (صدابردار)، بهادر فتاح‌طاری و صبا ندایی (طراحی و ترکیب صداها)، محمود منفرد (طراح پوستر)
این فیلم روایتی از زندگی «مرتضی ندایی» تهیه‌کننده و مستندساز سینمای ایران است که در پنجاه سالگی دچار بیماری سرطان شد و عصر 18 فروردین 1394 درگذشت.

بازگشت