1395-09-17

در اولین روز از بازار فیلم چه گذشت؟

نمایندگان جشنواره های بین المللی با مستندسازان جوان به گفتگو نشسته و از راه های حضور در جشنواره ها گفتند.
در اولین روز از برگزاری بازار فیلم جشنواره بین المللی سینما حقیقت و همزمان با کامل تر شدن لیست میهمانان خارجی سه نشست با هدف معرفی آثار ایرانی به نمایندگان فستیوال های بین المللی برگزار شد.
در نشست ابتدایی «نیکلاس کیلدگارد انگستروم» برنامه‎ریز جشنواره مستند کپنهاگ (دانمارک) و «الما تاتاراجیک» از جشنواره بوسنی و هرزگوین و «جیوونا نازارو» مدیر هفته منتقدین جشنواره ونیز (ایتالیا) و نماینده جشنواره مستند ویزیون دو‌رئل (سوئیس( به گفتگو با مستندسازان پرداختند.
و در ادامه «دانیل کیم» مدیر ارشد بازار فیلم بوسان (کره) و «رادووان سیبرت» تهیه‌کننده و پخش‌کننده (جمهوری چک( پشت میز قرار گرفتند تا درباره راه های گرفتن کمک هزینه،پیدا کردن تهیه کننده و راه های ورود به جشنواره های مختلف به بحث و گفت و گو پرداختند.
رادووان سیبرت تهیه کننده اهل چک با عنوان این مطلب که سیاست داشتن برای مذاکره می تواند راه را برای مستند سازان باز کند با مثال زدن از مستند سازان ایرانی که در اولین گام با شرکت در جشنواره های معتبر خارجی و گپ و گفت با تهیه کننده گان و سرمایه گذاران حاضر در آن جشنواره ها پروژه هایی که داشته اند را معرفی و آن ها را مشتاق به مشارکت در کار کرده اند گفت: محمدرضا فرزاد مستند ساز ایرانی یکی از کسانی بود که در یکی از جشنواره ها با دست خالی و بدون اینکه طرح مشخصی داشته باشد و در زمان هایی که افراد مختلف با هم معاشرت می کردند توانست تنها با حرف زدن و طرح ایده ای که داشت سرمایه گذار جذب کند.
او در جواب یکی از مستندسازان حاضر در نشست که فیلم نیمه کاملی داشت هم گفت: پروژه نیمه تمام می تواند دو جنبه داشته باشد یکی اینکه می تواند کار را برای شما راحت کند چون آنقدر جذاب هست که تهیه کننده را راضی می کند شما را همراهی کند و از جهتی هم می تواند مانعی برای کار شما باشد چون خیلی از تهیه کننده ها و سرمایه گذاران با شنیدن موضوع پروژه شما هیجان زده می شوند اما با شنیدن اینکه این پروسه کامل شده و در آخر کار است احساس بدی به آنها دست می دهند چون برای آنها شرکت داشتن در مراحل کار بسیار مهم است.
این تهیه کننده تنها راهکار موجود برای این دست فیلم ها را ارایه آنها در فستیوال ها دانست و گفت: با نمایش فیلمتان در فستیوال های مهم ،نه همه فستیوال ها می توانید خودتان را معرفی و برای کارهای بعدی تان کمک هزینه و سرمایه گذار پیدا کنید.
دنیل کیم هم با ارایه فرم شرکت در جشنواره فیلم پوسان به علاقمندان حاضر در این نشست درباره این جشنواره معتبر فیلم گفت: سال گذشته در جشنواره ما که تنها به فیلم های آسیایی می پردازد ضمن برگزار کردن بخش بزرگداشت برای عباس کیارستمی و نمایش 10 فیلم از او، 10 فیلم از دیگر سینماگران ایرانی نمایش داده شد.
او به برگزاری کارگاه هایی در حاشیه این جشنواره اشاره کرد و گفت: در این کارگاه ها که با حضور اساتید فن برگزار می شود شما می توانید درباره مقولاتی چون زاویه نگاه و تکنیک اطلاعات بسیار خوب پیدا کنید،همچنین فضا برای بحث و گفت و گو با مهمانان معتبر و سرمایه گذاران محیا است.
کیم آخرین زمان برای شرکت در جشنواره را ماه اکتبر اعلام کرد و گفت: هر سال به 5 نفر کمک هزینه ساخت فیلم تعلق می گیرد.
هر دو این کارشناسان در آخر به مقوله اهمیت داشتن خود موضوع و نوع پرداخت به آن اشاره کردند و گفتند به هیچ وجه نمی توان گفت موضوع هر جشنواره ای چیست و شما با انتخاب آنها شانس پذیرفته شدن را برای خودتان بیشتر می کنید.
این نشست ها در روز پنجشنبه و جمعه با حضور دیگر میهمانان بین المللی ادامه می یابد.


بازگشت