1395-09-18

ایده فیلم از سفری به هند شکل گرفت

فلیکس روبن گفت: ایده اولیه این فیلم دو سال پیش در سفری که به هند داشتم در ذهن من شکل گرفت. برای پروژه کوچکی به این کشور سفر کردم و خیلی اتفاقی با کارگردان دیگر این فیلم که هندی بود آشنا شدم.
به گزارش خبرنگار جشنواره سینماحقیقت، نشست نقد و بررسی مستند «زندگی سخت کارگردان معدنی در هند» با حضور فلیکس روبن کارگردان این مستند در چهارمین روز جشنواره سینماحقیقت برگزار شد.
فلیکس روبن در ابتدای این نشست گفت: ایده اولیه این فیلم دو سال پیش در سفری که به هند داشتم در ذهن من شکل گرفت. برای پروژه کوچکی به این کشور سفر کردم و خیلی اتفاقی با کارگردان دیگر این فیلم که هندی بود آشنا شدم. او تخصص ساخت فیلم‌های ارزان قیمت بود و بعد از سفر اول ایده ساخت یک مستند در هند را در ذهنم پرورش دادم. منطقه‌ای که فیلم در آن ساخته شده منطقه‌ای ممنوعه بود و برای هر نوبت وارد شدن باید از راه‌های مخفی می‌رفتیم و به این معنا پشت دوربین هم داستانی کارآگاهی داشتیم.
وی ادامه داد: داستان این مستند درباره کارگردان یک معدن ذغال سنگ در هند است که بزرگ‌ترین معدن آسیا محسوب می‌شود. ابتدا می‌خواستیم قهرمانان بیشتری در این روایت داشته باشیم اما برای فیلم بخش‌های مختلفی را در نظر گرفتیم که بخشی از فیلم بارگیری ذغال سنگ است و بخش دیگر به کودکانی می‌پردازد که می‌خواهند از باقی‌مانده بارها درآمدی داشته باشد. مستندسازی درباره کل این فرآیند غیرقانونی بود و بعد از چهار ماه که کارمان تمام شد متوجه شدند که ما یک فیلم مستند هم ساخته‌ایم!
روبن با تاکید بر این که موضوع اصلی و دغدغه اصلی برای این فیلم بچه‌ها نبودند، تصریح کرد: کار و مشقت فیزیکی فعالیت بود که میلیون‌ها نفر در هند مشغول این شرایط است می‌بینیم جهانی شدن و شیوه‌های زندگی کار نیروی انسانی در هند به همان شکل سنتی همچنان ادامه دارد. انگیزه اصلی من برای ساخت این فیلم در گذشت این مستندساز اتریشی بود که روی این موضوع کار می‌کرد و احساس کردم بعد از او دیگر کسی به این سوژه نخواهد پرداخت و همین انگیزه‌ای شد که سراغ این سوژه بروم و این فیلم را به پایان برسانم. 
بازگشت