1395-09-18

روایت متفاوت مردی که ایده‌هایی برای رابطه با آمریکا دارد

نشست نقد و بررسی مستند «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم در چهارمین روز جشنواره برگزار شد.
به گزارش خبرنگار جشنواره سینماحقیقت، بهتاش صناعی ها در ابتدای این نشست گفت: فیلمی که پرمخاطب‌ترین فیلم جشنواره در نیمه نخست بود متأسفانه در سالن خالی نقد می‌شود و کاش برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی بهتری برای این نشست‌ها می‌شد.
وی ادامه داد: این فیلم در واقع موضوعی دارد که در مواجهه با آن کنترلی روی خود نداشتیم که از خود بپرسیم آیا حاضریم آن را بسازیم با نه چرا که آنقدر واضح بود که آقای نادری سوژه مناسبی برای یک مستند است که در همان زمان آشنایی تصمیم گرفتیم این مستند را بسازیم. در مقطعی می‌خواستیم فیلم داستانی بسازیم و مواجه شدن با این سوژه باعث شد آن را کنار بگذاریم و سراغ این سوژه برویم.
کارگردان «دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری» با بیان آن که مسیر آینده برای ما قابل پیش‌بینی نیست، خاطرنشان کرد: همانطور که نمی‌دانستیم امکان دارد این فیلم مستند را بسازیم امروز هم نمی‌دانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. فعلن برنامه‌ای برای فیلم مستند نداریم و مشغول یک کار داستانی هستیم اما فیلم مستند هیجان خاصی دارد.
مریم مقدم دیگر کارگردان این مستند هم گفت: برای هر فیلمسازی داستانی جذاب می‌شود و می‌خواهد آنرا برای دیگران هم تعریف کند. به هر حال روایت مستند و داستانی تفاوت‌هایی با هم دارد اما انتخاب آن بستگی به شرایط دارد. برای ما این موضوع جذاب پیش آمد و اینگونه نبود که از قبل برای‌مان مشخص باشد که می‌خواهیم فضا و ژانر متفاوتی نسبت به تجربه داستانی‌ای که داشتیم را انتخاب کنیم. در اصل سوژه است که به ما می‌گوید چگونه باید آن را روایت کنیم. به شخصه به دلیل علاقه‌ام به فیلم ونوشتن سعی می‌کنم همه این زمینه‌ها را در کنار بازیگری که رشته اصلی خودم است تجربه کنم.
بازگشت