1395-09-18

ایرانیان مرتد؛ تنفر داعشی!

«ایرانیان مرتد» به کارگردانی حمید عبداله‌زاده، روایت گرفتن منطقه نباعی در کشور عراق به دست رزمندگان جبهه مقاومت و اسارت یکی از فرماندهان داعش است که در کشتار 1700 نفر از شیعیان در فاجعه اسپایکر حکم اعدام را اجرا می‌کرد.
روایت این کارگردان از موضوع مستند «ایرانیان مرتد» که منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی جشنواره سینماحقیقت است را بخوانید:
«در یکی از عملیات‌های ارتش عراق یکی از فرماندهان داعش دستگیر شد. این فرد مجری قتل 90 نفر در عملیاتی از داعش بود که 1700 نفر از شیعیان را قتل‌عام کردند. تفکرات این فرد و البته داعش نسبت به ایرانی‌ها در قالب مصاحبه‌ای در «ایرانیان مرتد» مطرح می‌شود که نام فیلم هم از همین تفکرات داعش نسبت به ایرانی‌ها نشأت گرفته است. با تماشای این مستند برای مخاطبان قابل درک‌تر خواهد بود که چرا باید ایرانیان به عنوان مدافع حرم یا انسانیت در جنگ میان عراق و داعش حضور داشته باشند. بحث امنیت ملی ایران موضوع دیگری است که در این جنگ اهمیت دارد. ساخت این مستند از اواخر سال 93 آغاز شد و اوایل سال 94 به پایان رسید. پیش از شروع ساخت این فیلم من و عرفان طالبی به عنوان تهیه‌کننده مطالعاتی درباره تفکر تکفیری‌ها داشتیم و من پیرامون شکل‌گیری تفکر وهابیت تحقیقاتی کرده بودم، اما تصور نمی‌کردیم با یکی از رهبران داعش روبه‌رو شویم که طی روند تولید موفق به جلب رضایت ارتش عراق و مصاحبه با این فرد شدیم. در مستندهای بحران بسیاری از اوقات شما هر اندازه به سناریو فکر کنید، بخش عظیمی از روند تولید قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است اتفاقی بر کل فیلمنامه و روند تولید اثرگذار باشد. مهم‌ترین چیزی که ما برای مصاحبه با رهبر داعش به آن نیاز داشتیم، مترجمی بود که خودش را به جای افسر اطلاعات عراق جا بزند تا آن فرد با صداقت بیشتری به پرسش‌های ما درباره ایرانیان پاسخ دهد. با حضور مصطفی مشهدانی که اهل موصل است به عنوان مترجم موفق شدیم اعتماد او را جلب کرده و نظرات او را درباره مردم ایران مقابل دوربین ثبت کنیم. البته برای ساخت «ایرانیان مرتد» از هیچ حمایتی برخوردار نبودیم و به دلیل اهمیت سوژه به دنبال ساخت آن رفتیم. افکار عمومی باید باخبر شوند که داعش چه تصوری درباره ایران دارد.»
بازگشت