1395-09-18

ایلراه تاراز با حضور فرهاد ورهرام رونمایی می شود

کتاب «ایلراه تاراز» نوشته «فرهاد ورهرام» که همزمان با دهمین جشنواره سینماحقیقت منتشر شده در روز شنبه ساعت 16:45 با حضور نویسنده کتاب رونمایی می شود.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی جشنواره سینما حقیقت، این کتاب که شامل 330 عکس رنگی و فیلم «تاراز» هم می شود یادداشت‌های ورهرام در طی دو سال کوچ با چند خانوار از طایفه بامدی ایل بختیاری است كه در دو استان خوزستان (منطقه گرمسيري) و چهار محال و بختياري (منطقه سردسير) زندگي مي‌كنند و هفت ماه از سال را در منطقه‌اي در شمال مسجد سليمان (انديكا) اتراق می کنند و در اواخر فروردين از اين منطقه به قلمرو ييلاقي خود در دامنه‌هاي جنوبي زردكوه كوچ مي‌كنند. آنها با سرد شدن هوا در قلمرو سردسيري و قبل از ريزش باران و برف، در ماه شهريور مجدداٌ به قلمرو ييلاقي خود دراستان خوزستان باز ميگردند.
ورهرام پیش از این هم فیلم « تاراز» را ساخته بود،فیلمی که درباره مسیری بود که در سال 1924 مریان سی کوپركارگردان آمريكائي با گروهش ارنست شوتساك و مارگارت هریرسون از كوچ طايفه بامدادي از ايل بختياري فيلمي طی کردند تا « علف» اولین فیلم درباره کوچ بختیاری را بسازند.
کتاب «ایلراه تاراز» سال‌ها در صف انتشار به انتظار نشست تا سرانجام با همت فرهنگسرایمیردشتی منتشر شد.مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و پژوهشگاه میراث فرهنگی به دلیل ارتباط این پژوهش به عنوان یک تحقیق میدانی برای تولید فیلم مستند و همچنین به عنوان یک کار جدید ودرخور توجه در زمینه مطالعات مردم شناسی از این کتاب حمایت کرده اند .

بازگشت