1395-09-18

یک سالن نمایش مستند ایرانی تبدیل به یازده شهر شد

نگین فاضلی گفت: با یک سالن نمایش مستند ایرانی در امریکای شمالی شروع کردیم و حالا به یازده شهر رسیدیم.
به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره فیلم حقیقت دومین نشست بازار فیلم با حضور تهیه کنندگان و نمایندگان فستیوال های مختلف با حضور مستند سازان علاقمند برگزار شد.
در این نشست که بخشی از آن به معرفی تهیه کنندگان،مسولین نمایش فیلم ها و نمایندگان فستیوال ها که برای انتخاب فیلم و تبادل نظر با مستندسازان به جشنواره آمده بودند اختصاص داشت مستندسازان سوال های خود را در رابطه با چگونگی ورود به فستیوال های مختلف،گرفتن کمک هزینه و جذب سرمایه گذار مطرح کردند.
در اولین جلسه یدالله داج از اعضای هیات داوران جشنواره فیلم های ایرانی زوریخ و نگین فاضلی نماینده شبهای فیلم مستند حاضر بودند.
نگین فاضلی با این توضیح که شبهای فیلم مستند کار خود را تنها با یک سالن در لس انجلس و با حدود 5 ببینده شروع کرده و حالا به نمایش همزمان فیلم در یازده شهر امریکای شمالی رسیده گفت: احمد کیارستمی پایه گذار این برنامه بود که تنها به نمایش مستند می پردازد ،مستندهایی که توسط مستندسازان ایرانی ساخته و به نحوی به موضوعاتی می پردازند که به ایران،زندگی ایرانی،معماری و ...مربوط می شود.
او با این توضیح که ما نمایش فیلم را از یک سالن و با حدود پنج ببیننده فیلم شروع کردیم اما حالا با حدود داشتن یازده سالن نمایش در یازده شهر امریکا برای بعضی از افراد امکان دیدن مستندها به دلیل شناخته شدن این برنامه ها و شلوغی سالن امکان پذیر نمی شود گفت:ما هیچ گونه محدودیتی برای نمایش فیلم ها نداریم اما کیفیت و موضوع و چگونگی پرداخت به آن برای ما مهم است چرا که در حال حاضر برنامه شبهای مستندایرانی در امریکا برای بسیاری از مستندسازان شناخته شده است و فیلم های زیادی به دست ما می رسد که از میان آن ها باید دست به انتخاب بزنیم.
فاضلی با توضیح اینکه بودجه ای برای حمایت از مستند سازان ندارند و در قبال نمایش فیلم ها تنها 500 دلار به کارگردان داده می شود گفت: ما فستیوال نیستیم و فقط از موضع اکران فیلم ها می توانیم از مستندهای ایرانی حمایت کنیم ولی زمان پخش مستندها با کارگردانان هماهنگ می شود تا اگر می خواهند در فستیوالی شرکت کنند این اکران به آنها ضرر نزند و هم اینکه اگر در امریکا حضور دارند برنامه نمایش فیلم با آنها برای حضورشان تطبیق داده شود.
فاضلی با عنوان اینکه در همه جای دنیا مخاطب مستند افراد خاصی هستند میزان علاقمندی به دیدن مستندهای ایرانی را در امریکا خارج از وصف دانست و گفت: جلسه هایی که با حضور کارگردان ها برگزار می شود اکثرا نا کامل می ماند چرا که آنقدر سوال و جواب ها طولانی می شود و آنها شیفته فضای ایران و زندگی ایرانی می شوند و می خواهند در باره این موضوعات بیشتر بدانند که از سالن برای اتمام جلسه اخطار می گیریم.
یدالله داج که به نمایندگی فستیوال فیلم های ایرانی زوریخ در جلسه شرکت داشت ضمن معرفی این فستیوال که عمر سه ساله دارد و همه اعضای انتخابش ایرانی هستند گفت: در فستیوال زوریخ هیچ گونه محدودیتی جز کیفیت محتوایی و فرمی برای نمایش فیلم ها نداریم، فرم شرکت در جشنواره برخلاف خیلی از جشنواره های دیگر خیلی ساده است و تنها با ارسال فیلم می توانید این شانس را پیدا کنید که به جشنواره بیایید و در کنار فیلم های دیگر به رقابت بپردازید.
او تعداد فیلم های منتخب را 11 فیلم دانست و ضمن اشاره به برنامه بزرگداشت برای کارگردانان مطرحی چون امیر نادری و رخشان بنی اعتماد عنوان کرد:آثار هر ایرانی در هر جای دنیا که به نوعی به ایران پرداخته باشد مورد پذیرش ماست.
داج آخرین مهلت ارسال آثار به این فستیوال را 30 مارچ اعلام کرد و موضوع مهاجرت ،زنان و نحوه وفق پیدا کردن ایرانیان با زندگی در خارج از وطن را از موضوعات مورد توجه جشنواره در سال 2017 دانست.
بازگشت