1395-09-20

برگزاری جشنواره در چهارسو نشان از توجه مدیران به افزایش کیفیت پخش دارد

یاسر خیر که امسال با فیلم «آهستگی» در دهمین جشنواره سینماحقیقت حضور دارد، گفت: تصمیم مدیریت جشنواره برای برگزاری آن در چهارسو نشان می دهد این مدیران به فکر افزایش کیفیت پخش بوده اند.
کارگردان مستند «آهستگی» در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره سینماحقیقت اظهار کرد: بیماری ام اس تنشی را در زندگی خصوصی رضا با فرزانه ایجاد می کند و این تنش به بحران تبدیل می شود. این دو می خواهند پس از 26 سال زندگی تصمیم بگیرند که با هم بمانند یا از هم جدا شوند.
وی در خصوص چگونگی یافتن رضا و آشنایی با مشکلاتش توضیح داد: این فیلم از دعوت شدن من به یک جمع ام اس شکل گرفت. این افراد با کنار هم قرار گرفتن به یکدیگر انرژی و امید می دادند تا از فشار این بیماری کاسته شود. من برای انجام کاری انسان دوستانه در این جمع حاضر شدم و این آدم ها برای من جذاب بودند از این جهت که بدون هر گونه انگیزه اقتصادی و مادی و تنها با حسن نیتی که داشتند به هم کمک می کردند.
خیر افزود: من به دنبال ایده ای جذاب بودم تا به واسطه آن به این موضوع ورود کنم. رضا شخصیتی بود که این آدم ها را در کنار هم جمع کرده بود. او بدون امکانات کار خود را آغاز کرده بود و در ادامه موفق به اجاره کردن دفتری شده و افرادی که همگی دچار بیماری ام اس بودند را گرد هم جمع کرده بود. او تنش هایی با همسرش داشت و من در این فیلم به پشت صحنه بیماری او ورود کردم تا مخاطب ضمن آشنایی با فضا با قصه او همراه شود.
وی در زمینه مدت زمان فیلمبرداری گفت: سال 91 تحقیقات و دوستی من با رضا شروع شد و سال 92 فیلمبرداری را شروع کردیم. ساخت این فیلم حدود سه سال زمان برد. این زن و شوهر فعال اجتماعی بودند و برایشان بیان این معضل اهمیت داشت به قدری که حاضر بودند به خاطر بیان آن بخشی از زندگی خصوصی شان را مقابل دوربین به تصویر بکشند. رضا و همسرش پس از پایان فیلم آن را تماشا کردند و رضا گفت که با تماشای فیلم علاقه اش به همسرش بیشتر شده است چرا که از بیرون خودش را دید و قضاوت کرد.
کارگردان «زمستان، عشق و سایر قوانین» با بیان این که جشنواره سینماحقیقت مهم ترین اتفاق مستند سال است، خاطرنشان کرد: این جشنواره محلی برای نمایش بهترین آثار و برگزاری ورک شاپ های تخصصی است. اگر در برخی بخش های جشنواره مانند نمایش فیلم ضعفی وجود دارد می توان از آن گذشت چرا که نفس برگزاری چنین جشنواره ای اهمیت بالایی دارد.
وی با ابراز امیدواری از برگزاری هرچه بهتر جشنواره در دوره های آینده، گفت: هنوز جشنواره بین المللی نشده و فیلمسازان بزرگ اولین نمایش فیلم خود را به این جشنواره اختصاص نمی دهند. البته اکران فیلم در سینما چهارسو باعث افزایش کیفیت صدا و تصویر خواهد شد. سال های گذشته تصویر و صدا بد بود اما تصمیم مدیریت جشنواره برای برگزاری آن در چهارسو نشان می دهد این مدیریت به فکر افزایش کیفیت پخش بوده اند.
بازگشت