1395-10-05

نکوداشت کامران شیردل در اصفهان

شهر اصفهان هفتم تا نهم دی‌ماه میزبان کامران شیردل مستندساز سرشناس ایرانی است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سینما تجربی، نکوداشت یک عمر دست‌آورد هنری کامران شیردل به همت خانه مستند اصفهان و دفتر تخصصی سینما وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری اصفهان و همچنین با همراهی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اصفهان برگزار می شود.
در طی سه روز (هفتم، هشتم و نهم دی‌ماه) سعی می‌شود مهم‌ترین آثار اجتماعی و صنعتی شیردل به نمایش درآید و مرور دقیقی بر مستندهای این فیلمساز تاثیرگذار انجام گیرد.
در روز اول مستندهای اجتماعی وی دیده خواهد شد و در روز دوم مستندهای صنعتی او به نمایش در خواهد آمد و مبحث مستند صنعتی مطرح خواهد شد. در این نشست که هشتم دی‌ماه برگزار می شود، کامران شیردل به همراهی کارشناس جلسه فرشاد احمدی دستگردی فیلمساز و مدرس سینما، که سابقه ساخت چندین فیلم مستند صنعتی را نیز در کارنامه سینمایی خود دارد به بررسی آثار صنعتی در ایران خواهند پرداخت.
مستندهای صنعتی کامران شیردل علاوه بر تاثیرگذاری بر جریان مستند صنعتی ایران به دلیل تمایزات هنری با آثار مشابه بسیار ارزشمند و قابل بررسی هستند. از جمله این مستندها که به آن‌ها پرداخته خواهد شد می‌توان به مستند «پیکان» اثر بسیار معروف کامران شیردل اشاره کرد که به سفارش برادران خیامی صاحبان کمپانی تولیدکننده خودروی پیکان در سال‌های پیش از انقلاب ساخته شده است.
در روز سوم، مستند «اون شب که بارون اومد» به نمایش در می‌آید و سپس از کتاب نئورئالیسم چیست؟ نوشته کامران شیردل رونمایی می‌شود. در ادامه مبحثی پیرامون مستندهای اجتماعی با حضور کامران شیردل و دکتر شاهپور بهیان استاد دانشگاه و جامعه‌شناس و علیرضا ارواحی منتقد و پژوهشگر هنر شکل می‌گیرد و سپس آیین نکوداشت کامران شیردل برگزار می‎شود.
کامران شیردل نیز مانند بسیاری دیگر از هنرمندان سرشناس ایران در دهه چهل و پنجاه با ساختن تعدادی مستند به اتفاقات اجتماعی و مشکلاتی که گریبانگیر جامعه ایرانی در سال‌های میانی قرن حاضر خورشیدی بود عکس‌العمل نشان داد، که از این میان می‌توان به مستندهای قلعه و تهران پایتخت ایران است اشاره کرد. کامران شیردل بنا بر آمار، پس از انقلاب نیز بیش از صد فیلم مستند صنعتی و اجتماعی ساخته است او همین‌طور چند فیلم سینمایی نیز در کارنامه خود دارد. با وجود این کارنامه پربار، به یقین یکی از درخشانترین آثار او را باید مستند «حماسه روستازاده گرگانی یا اون شب که بارون اومد» دانست. اثری که تاثیرگذاری آشکارش را بر تعدادی از مستندهای سال‌های بعد قطعاً نمی‌توان انکار کرد. مستندی طناز که داستان پیگیری یک گروه فیلمسازی در رابطه با توقف قطار در یک شب طوفانی را دستمایه روایت خود قرار داده است. به همین دلایل خانه مستند برآن شد در روز بزرگداشت استاد کامران شیردل در روز پنجشنبه ضمن برپایی مراسم نکوداشت، این فیلم خاطره‌انگیز را نیز اکران نماید. همچنین نشست مطبوعاتی از دیگر برنامه‌های سه روز بزرگداشت کامران شیردل است.
نمایش آثار مستند و هم‌چنین برپایی مراسم بزرگداشت کامران شیردل در محل اکران‌های همیشگی خانه مستند واقع در نگارستان امام خمینی در مجاورت پل تاریخی خواجو برگزار می‌شود و به این ترتیب طی سه روز شهر اصفهان پذیرای علاقمندان به سینمای مستند و آثار کامران شیردل خواهد بود .ورود برای علاقه مندان آزاد است.
بازگشت