1395-10-28

مستند «فروشگاه حیوانات» بهمن ماه کلید می‌خورد

هادی آفریده از ساخت مستندی درباره‌ی نگهداری از حیوانات در ایران خبر داد و گفت: فیلمبرداری «فروشگاه حیوانات» از بهمن ماه 1395 آغاز می‌شود.
این مستندساز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی پیرامون انتخاب موضوع نگهداری از حیوانات برای ساخت مستند جدیدش عنوان کرد: هر ساله نگهداری از حيوانات در جامعه ايرانی رواج بيشتری پيدا می‌كند که اين قضیه به ظهور مسائل جديدی پيرامون آن دامن زده است. تا چند دهه قبل شايد نگهداری از حيوانات در آپارتمان و محيط‌های شهری، تصوير يك جامعه غربی را به ذهن می‌آورد اما در يك دهه اخير این مسئله به حدی در جامعه ما رواج پيدا كرده است كه گفته می‌شود آمار نگهداری از حيوانات خانگی از دهه 70 تا ميانه‌های دهه 90، دو برابر شده است و مشاغل جدید مرتبط با خدمات‌رسانی به حیوانات هم به وجود آمده است!
وی ادامه داد: شايد نگهداری از حيواناتی مانند سگ و گربه با اين استدلال صورت بگيرد كه تنهايی افراد را پُر می‌كنند، اما اين روزها نگهداری از حيوانات ديگری مانند تمساح، كروكوديل، مار، انواع رتیل، ميمون و حتی سگ‌های وحشی به حدی در جامعه رواج پیدا کرده كه بازارهای زيرزمينی فروش اين حيوانات هم سر بر آورده‌اند و گروه‌های مختلف اجتماعی، از فعالان حمایت از حیوانات و محیط زیست گرفته تا دلالان فروش حیوانات عجیب و غریب خانگی را درگیر مسائل مرتبط با حیوانات کرده است!
این مستندساز پیرامون نگاهش به این موضوع تاکید کرد: زاویه‌ی نگاه من به عنوان مستندساز کاملاً باز است و فیلم تلاش نمی‌کند برای شما داوری کند؛ اما آنچه در مستند «فروشگاه حیوانات» مورد توجه است، رواج فرهنگ جدیدی است که به وسیله نمایش حیوانات عجیب و غریب در شهر گسترش پیدا کرده است. تصویری از جامعه جدید شهری که در چند‌گانگی فرهنگی و افراط به سر می‌برد و تلاش می‌کند با اهلی کردن حیوانات وحشی، ثروت و قدرت خود را در جامعه به نمایش بگذارد. از آن سو طبقه متوسط و رو به پایین جامعه برخورد دیگری با حیوانات دارند. گروهی حیوانات را همدم تنهایی خود می‌دانند و گروهی دیگر از همین حیوانات کسب در‌آمد می‌کنند تا رفاه اولیه خانواده‌شان را بر‌آورده کنند.
وی درخصوص روند تولید این مستند توضیح داد: طرح اولیه این فیلم مستند با همکاری دوست هنرمندم بابک بهرام‌بیگی شکل گرفت و پس از آن، تحقیق و پژوهش این کار را از تابستان شروع کردم و همچنان تحقیق ادامه دارد. تا امروز مشغول فیلمبرداری آزمایشی بودم و همچنان در حال گپ و گفت و ارتباط با کاراکترها هستیم. فیلم سختی است و باید با گروه‌های مختلف اجتماعی ارتباط برقرار کنیم. فیلمبرداری اصلی پروژه از بهمن‌ماه آغاز می‌شود و احتمالاً تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
آفریده در پایان تصریح کرد: شیوه روایی این فیلم با فیلم‌هایی که در دو سال اخیر کار کردم بسیار متفاوت است. این فیلم رویکرد اجتماعی قدرتمندی دارد و در واقع ژانر این مستند بسیار مورد علاقه شخصی من است. رفتاری که در این فیلم با کاراکترها انجام می‌شود، یک رفتار طراحی شده و منسجم است که از چارچوب تحقیقات پروژه شکل گرفته است. با توجه به تناسب کاراکترها دکوپاژ این مستند طراحی شده است و رویکرد سیال و مشاهده‌گر در این فیلم مهمترین روش روایی است که برای آن انتخاب کردم.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «فروشگاه حیوانات» عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: هادی آفریده، مدیر فیلمبرداری: رضا تیموری، تدوین: بابک بهرام‌بیگی، عکاس و دستیار کارگردان: روشنک اهرابی، دستیار فیلمبردار: سهیل صباحی، محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 

بازگشت