1395-11-03

تولید مستند «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» پس از دو سال به پایان رسید

فیلم مستند «ملوانان تنها با دریا نمی‌روند» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «الله‌کرم رضایی‌زاده»، پس از دو سال با سکانس فیلمبرداری از «سعید عزت‌الهی» بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در ساحل بندرانزلی، به پایان خط تولید رسید.
الله‌کرم رضائی‌زاده در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، با بیان اینکه فیلم مستند «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» نگاهی به تاریخچه‌‌ی باشگاه فوتبال ملوان و عشق و علاقه هواداران به این تیم ریشه‌دار گیلانی دارد، اظهار داشت: ساخت این مستند به جهت اهمیت و بیان دقیق موضوع و توجه به عنصر انسانی تولید شده و تصویربرداری آن حدود 2 سال زمان برده است.
وی تصریح کرد: در این مستند سعی شده علاوه بر بیان تاریخچه و افتخارات تیم فوتبال ملوان بندرانزلی، به جنبه اجتماعی- ورزشی که همان علاقه وافر و همدلی مردمان بندرانزلی و گیلان از هر شغل و حرفه‌ و سن و سال به این تیم است، همراه با فراز و نشیب‌های ملوان طی دو سال اخیر پرداخته شود.
رضائی‌زاده افزود: ملوان همواره مکتب استعدادیابی و معرفی بزرگانی همچون غفور جهانی، مرحوم سیروس قایقران، محمد احمدزاده و... بوده است. در نسل حاضر هم شاهد آن هستیم که سعید عزت‌الهی از همین مکتب به باشگاه‌های اروپایی و تیم ملی ایران معرفی شده است. لذا با هدف به روز شدن فیلم، مصاحبه با این بازیکن جوان و آینده‌دار هم لحاظ شد.
این کارگردان درخصوص تدوین فیلم توضیح داد: با توجه به گستردگی و حجم بالای کار، تدوین این فیلم مستند از سال گذشته توسط حمید نجفی‌راد آغاز شد و بطور همزمان تداوم یافت و هم‌اکنون در مرحله راف‌کات قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود مستند «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» اثری ماندگار برای تیم فوتبال ملوان و فوتبال ایران باشد.
در حاشیه فیلمبرداری سکانس پایانی این فیلم، سعید عزت‌الهی بازیکن تیم ملی فوتبال ایران هم درباره‌ی ملوان بندرانزلی و علاقه‌اش به این تیم گفت: ملوان همواره یکی از باشگاه‌هایی بوده که در زمینه‌ی معرفی بازیکنان از تیم‌های پایه موفق بوده و از اینکه من هم جزو این دسته از بازیکنانم خوشحالم.
وی با اشاره به عنوان این فیلم مستند که در آن حضور یافته، تصریح کرد: «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» نشانه همبستگی و همدلی هواداران و بازیکنان برای موفقیت ملوان در فوتبال ایران است. مهمترین عاملی که ملوان توانسته تاکنون به حیات‌اش ادامه دهد همین هواداران بودند که عاشقانه در کنار تیم هستند.
گفتنی است که عوامل تولید فیلم مستند «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» به این شرح هستند: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: الله‌کرم رضائی‌زاده، تحقیق و پژوهش: الله‌کرم رضائی‌زاده، همایون رضائی‌زاده، مدیر تصویربرداری: صادق سوری، صدابردار: پارسا کریمی، تدوین: حمید نجفی‌راد، موسیقی: افشین عزیزی، مدیر تولید و برنامه‌ریز: همایون رضائی‌زاده، دستیار کارگردان: شهریار رضائی‌زاده، عکاس: حسام جمشیدی‌فلاح، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
گفتنی است «الله‌کرم رضایی‌زاده» فارغ‌التحصیل رشته تدوین و کارگردانی سینما از مرکز آموزش فیلمسازی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی (باغ فردوس) در دهه 60 است و در کارنامه فیلمسازی او ساخت آثاری چون تولدی در آتش، رسم عاشقی همینه، اینجا خورشید می‌درخشد، بر آستان نجابت دریا و... به چشم می‌خورد.

بازگشت