1395-11-04

ساخت مستندی درباره‌ی زندگی «شهید همدانی» در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

مستندی پیرامون زندگی شهید «حسین همدانی» به کارگردانی امیرحسین نوروزی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.
نوروزی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: شهید همدانی فعالیت‌های بسیاری از پیش از انقلاب تا زمان شهادت در سوریه انجام دادند و با توجه به این که در دوره فعالیت من در روایت فتح، ایشان همکاری ویژه‌ای در ضبط مستندها و تاریخ‌نگاری جنگ در قاب تصویر داشتند، قالب کلی فیلم را نگاه فرهنگی ایشان تشکیل می‌دهد. شهید همدانی در ساخت دو فیلم محمدحسین مهدویان با عناوین «آخرین روزهای زمستان» و «ایستاده در غبار» با تمام اعتبار شخصی و به صورت گمنام همکاری کردند.
وی ادامه داد: شهید همدانی نگاه بسیار فرهنگی به حوزه کاری خود داشتند؛ حتی سال 88 علی‌رغم مسوولیت نظامی خود در تهران، برای افرادی که در آن اتفاقات خسارت دیده بودند آبرو گذاشته و با نگاهی فرهنگی، آسیب‌ها را پیگیری می‌کردند.
این مستندساز با تاکید بر این که سعی دارد در فیلم پرتره‌ای از زندگی و شخصیت شهید همدانی ارائه دهد، تصریح کرد: نام موقت این مستند «حاج حسین» است و پس از تدوین، درباره‌ی عنوان آن تصمیم می‌گیریم. فیلمبرداری بخش سوریه در اواسط بهمن‌ماه انجام می‌شود و بخش ایران هم اسفند‌ماه مقابل دوربین خواهد رفت.
وی مدت زمان این مستند را 60 تا 70 دقیقه اعلام کرد و گفت: تا به حال دو مصاحبه انجام شده است، اما در بخش تحقیقات سوریه به دلیل نبود آثار مکتوب در زمینه‌ی جنگ‌های اخیر منطقه، باید خودمان با استفاده از مصاحبه‌های مستقیم با افراد و حضور در محل اقدام به تولید محتوا کنیم و این مقداری کار را دشوار می‌کند.
نوروزی ادامه داد: گفتگو با رئوف شیبانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه یکی از مصاحبه‌هایی است که تاکنون ضبط کرده‌ایم. البته تصمیم داریم از راش‌های روایت فتح در مستندهایی که درباره‌ی بازی دراز، فکه، بیت‌المقدس و اهواز ساخته شده است هم در این مستند استفاده کنیم.
وی در پایان با اشاره به اهمیت رضایت خانواده شهید همدانی از ساخت این مستند اظهار کرد: من سعی دارم این کار به گونه‌ای انجام شود که خانواده شهید همدانی راضی باشند. جلسه‌ای با پسر این شهید داشتم و از ساخت این مستند استقبال کردند. در آینده هم قرار است دیدارهای بیشتری با خانواده ایشان داشته باشم.
گفتنی است که پیش از این، امیرحسین نوروزی با فیلم مستند «پل» موفق به کسب جوایزی از جشنواره‌های سینماحقیقت، مقاومت، عمار، چهل‌چراغ و... شده بود. 

بازگشت