1395-12-07

«مرسی رئیس» بهترین فیلم مستند جایزه «سزار» فرانسه شد

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلم مستند 84 دقیقه‌ای که تولید سال 2016 فرانسه است، توسط یک ژورنالیست فرانسوی که بنیانگذار و سردبیر فصلنامه طنزfakir است، کارگردانی شده است؛ فرانسوا روفن که نقش مهمی هم در شکل‌گیری جنبش اعتراضی Nuit Debout (شب ایستاده) نسبت به اصلاحات قانون کار در فرانسه داشته است.
در خلاصه موضوع مستند مرسی رئیس آمده است: «ژوسلین و سرژ کلور سال‌های سال در کارخانه‌ای واقع در پوآدونور کار می‌کردند که تولید پوشاک برای شاخه‌ای از گروه LVMH را برعهده داشتند؛ اما از سال 2007 مدیرعامل این شرکت (برنار آرنو) تصمیم می‌گیرد از تولید در لهستان چشم‌پوشی کند که این برای این زوج یک فاجعه بود. پس از بسته شدن کارخانه، خانواده کلور که به شدت بدهکار شدند، در آستانه‌ی از دست دادن خانه خود قرار می‌گیرند... در این بین «فرانسوا روفن» [روزنامه‌نگار و مستندساز] مسئولیت کمک به آنان را برعهده می‌گیرد. او راهبردی را طراحی می‌کند تا حق این دو نفر را از «برنار آرنو» بگیرد و دفاع از این زوج را تا جایی پیش می‌برد که در مجمع عمومی LVMH هم سخنرانی می‌کند.»
فرانسوا روفن متولد سال 1975 (41 ساله) در شهر کالهCalais در شمال فرانسه است. او از سال 1999 به حرفه‌ روزنامه‌نگاری پرداخته است و «مرسی رئیس» از آثار مهم و موفق وی در عرصه‌ی مستندسازی محسوب می‌شود. روفن از سردمداران جنبش اعتراضی Nuit Debout (شب ایستاده) نیز هست که از مارس 2016 و در اعتراض به اصلاحات قانون کار فرانسه، پیشنهاد احداث فرودگاهی در منطقه «نتردام دولاند» این کشور و... به راه افتاده است.

بازگشت