1395-12-09

تلاش‌ 20 ساله‌ی «شاهد» برای آموزش کودکان افغانی، سوژه یک فیلم مستند شد

مستند «مکتب‌خانه شاهد» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی سیدهاشم مرتضویان با موضوع آموزش کودکان مهاجر افغانی در مرحله فیلمبرداری است.
این مستندساز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اظهار داشت: سال‌های طولانی جنگ و ناامنی، باعث سرازیر شدن عده کثیری از مردم کشور افغانستان به ایران در دهه شصت شد. این افراد حتی پس از پایان جنگ و ایجاد امنیت نسبی در سرزمین مادری، همچنان باقی‌ماندن در ایران را به بازگشت به موطن اصلی خویش ترجیح دادند؛ به همین دلیل نسلی از مهاجران افغان شکل گرفته است که از لحظه تولد ساکن ایران بوده و هیچ‌گاه سرزمین مادری‌شان را ندیده‌اند، اما همچنان به عنوان مهاجر و بدون تابعیت رسمی با آنان برخورد می‌شود؛ مسئله‌ای که موجب شکل‌گیری هویت دوگانه در نسل‌های دوم و سوم این مهاجران و مشکلات فراوان در زندگی روزمره آنان شده است.
وی ادامه داد: اصفهان به عنوان یکی از شهرهای مهاجر‌پذیر کشور طی سه دهه اخیر، میزبان تعداد زیادی از افغان‌های مقیم ایران بوده است و ما در مستند «مکتب‌خانه شاهد» به موضوع آموزش کودکان مهاجر افغانی می‌پردازیم.
مرتضویان با تاکید بر این که مستند «مکتب‌خانه شاهد» دارای یک شخصیت محوری است، تصریح کرد: «امیر شاهد» مدت 20 سال است که با بهره‌گیری از شگردها و روش‌های گوناگون به کودکان مهاجر آموزش می‌دهد. او سردفتردار رسمی و ساکن یکی از شهرهای حاشیه‌ی اصفهان است و به تنهایی و با امکانات شخصی، فرآیند سوادآموزی کودکان خانواده‌های مهاجر را برعهده گرفته است. فعالیت «امیر شاهد» در حوزه‌ی آموزش فرزندان مهاجران افغان طی سال‌های طولانی باعث تربیت نسل‌های بسیاری از این کودکان و نوجوانان محروم از تحصیل شده است و حتی برخی از شاگردان او به مدارج بالای علمی و شغلی هم دست یافته‌اند.
وی پیرامون هدفی که از تولید این مستند داشته، توضیح داد: تلاش داریم با بررسی روابط «امیر شاهد» با کودکان مهاجر و نوع فعالیت آنها، به آسیب‌شناسی پدیده‌ی مهاجرت که یکی از مهمترین معضلات جهان معاصر است، بپردازیم.
این مستندساز در خصوص شیوه آشنایی‌اش با «شاهد» هم اظهار کرد: در نمایش فیلم‌های مستند خانه مستند اصفهان برای اولین بار «امیر شاهد» را دیدم و بعدها وقتی متوجه فعالیت‌هایش شدم، تصمیم گرفتم مستندی با محوریت او بسازم. فیلمبرداری این مستند همچنان ادامه دارد و تلاش می‌کنیم خرداد ماه 96 فیلمبرداری آن به پایان برسد تا پس از مراحل تدوین و صداگذاری، در اولین نمایش عمومی در جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده برود.
گفتنی است عوامل تولید مستند «مکتب‌خانه شاهد» عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: سیدهاشم مرتضویان دهکردی، مدیر تصویربرداری: امیر امان‌زاده، صدابردار: مسعود ایمانی، مدیر تولید: وحید آحسینی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
سیدهاشم مرتضویان آثاری چون «شاید پرنده بود که نالید»، «گود و گذر» و «مش عباس بودن و نبودن» را در کارنامه کاری خود دارد.

بازگشت