1395-12-14

پس از 10 سال فیلمبرداری از زندگی استاد قنبری‌مهر؛ پرتره‌ی آخرین بازمانده مکتب صبا با تهیه‌کنندگی «مرتضی پورصمدی» تولید شد

فیلم مستند «ساز و مهر» به تهیه‌کنندگی مرتضی پورصمدی و کارگردانی محسن نظری، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شد.
مرتضی پورصمدی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: «ساز و مهر» به زندگی و فعالیت‌های استاد «ابراهیم قنبری‌مهر» می‌پردازد. او از آخرین بازماندگان و شاگردان مکتب استاد صبا است که علاوه بر نوازندگی، سازهای مختلف هم می‌سازد.
وی ادامه داد: استاد ابراهیم قنبری‌مهر از نوادر روزگار است، چون در فضایی شهودی از شغل نجاری سراغ ساخت ساز می‌رود و در سن 21 سالگی نواختن ساز را فرا می‌گیرد. او شاگرد استاد ابوالحسن صبا می‌شود و دوستی عمیقی میان آن‌ها شکل می‌گیرد؛ تا جایی که سلوکی چند ساله با هم داشتند.
پورصمدی افزود: استاد قنبری‌مهر در ادامه فعالیت هنری خود بنیانگذار کارگاه‌های سازسازی وزارت فرهنگ و هنر می‌شود و انقلابی در سازسازی از ساز هارپ که سازی غربی است گرفته تا سازهای ایرانی ایجاد می‌کند. در حال حاضر هم مجموعه‌ای از زیباترین سازهای ساخته شده توسط او در موزه موسیقی به نمایش گذاشته شده است.
تهیه‌کننده مستند «ساز و مهر» تاکید کرد: قنبری‌مهر هم اکنون در آستانه 90 سالگی است و در این مستند، ما از کودکی تا کهن‌سالی‌اش را روایت می‌کنیم. او ذخیره‌ی بسیار مستند و زنده از 70 سال موسیقی ایران است. در این مستند بر خلاف معمول گفتگویی با اطرافیان وی صورت نمی‌گیرد و تنها شاهد روایت‌های زندگی از زبان خودشان خواهیم بود.
پورصمدی درخصوص چگونگی شکل‌گیری این مستند توضیح داد: همسر من بتول قنبری‌مهر دختر این استاد بزرگوار است و با توجه به وضعیت جسمی ایشان و گوشه‌گیری که داشتند، تنها دخترشان می‌توانست رضایت ایشان را برای ساخت مستند جلب کند. فیلمبرداری مستند «ساز و مهر» طی ده سال انجام شده است و در این مستند با بیش از 35 ساز مختلف که ابراهیم قنبری‌مهر ساخته است، آشنا خواهیم شد و صدای این سازها و البته نوازندگی ایشان را خواهیم شنید.
وی پیرامون مراحل تولید این مستند هم خاطرنشان کرد: با پایان فیلمبرداری، راش‌ها برای تدوین به فرشاد فدائیان تحویل داده شد و طی آخرین دیداری که با او داشتم، نسخه‌ای 127 دقیقه‌ای آماده کرده بود که قرار شد تا اواخر سال، مدت زمان فیلم آن را به 50 دقیقه برساند.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «ساز و مهر» عبارتند از: پژوهش و خط داستانی: بتول قنبری‌مهر؛ تصویربرداری، صدابرداری و کارگردانی: محسن نظری، عکاس : نسترن نظری، تهیه‌کننده: مرتضی پورصمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت