1395-12-16

زندگی قهرمان شیرجه ایران مستند شد

مستند «پرنده آبی» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «کاوه بهرامی‌مقدم» که به روایت زندگی «تقی عسگری» قهرمان شیرجه ایران می‌پردازد، در مرحله صداگذاری قرار دارد.
این مستندساز در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: مستند «پرنده آبی» به زندگی و فعالیت‌های ورزشی تقی عسگری، از جمله قهرمانی و مربی‌گری او می‌پردازد. این قهرمان شیرجه در حال حاضر 92 ساله است و همچنان به فعالیت‌هایی چون کشف استعدادها در زمینه شیرجه و شنا ادامه می‌دهد.
وی ادامه داد: شخصاً آشنایی دیرینه‌ای با تقی عسگری داشتم و ایشان استاد من در رشته راه و ساختمان بودند. سال‌ها با هم همکار بودیم و آن چه باعث ساخت این فیلم مستند شد، ویژگی‌های منحصر به فرد او بود. فردی دقیق، منظم و قانون‌گرا که خودش را به طور کامل وقف ورزش ایران کرده است. از دید من اگر قرار است آدم‌هایی در کشور ما به عنوان الگوی ورزشی مطرح شوند، تقی عسگری این شایستگی را دارد؛ چرا که مدال آسیایی او در ایران هیچگاه تکرار نشده است و بسیاری از قهرمانان ما به نوعی شاگرد عسگری بوده‌اند.
بهرامی‌مقدم با گله از کم‌توجهی مسوولان و رسانه‌ها به این قهرمان کشور افزود: آدم‌هایی چون عسگری که در جشنواره‌هایی چون گوانگ‌جو برای آن‌ها اعتبار ویژه‌ای قائل هستند، باید در کشور خودمان و از سوی مسوولان و رسانه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
وی با اشاره به پایان تدوین مستند «پرنده آبی» تصریح کرد: در حال حاضر صداگذاری این مستند توسط بهروز شهامت درحال انجام است و تلاش می‌کنیم این مستند تا پیش از عید نوروز آماده نمایش شود و اولین نمایش آن هم در یازدهمین جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.
بهرامی‌مقدم پیرامون شیوه ساخت تازه‌ترین اثر مستندش خاطرنشان کرد: مدت زمان کمی برای بیان داستان تقی عسگری در اختیار داشتم و باید تصویر تمام قدی از این قهرمان ارائه می‌دادم. به همین دلیل برای نشان دادن جوهره مسائل تاریخی عسگری از گفته‌های سه تن از اطرافیان او که جزء افراد شاخص ورزش‌های آبی کشور هستند، استفاده کردم. از آرشیو بازی‌های آسیایی 1353 در تهران و تصاویر حضور ایشان در گوانگ‌جو هم استفاده کردیم.
گفتنی است تقی عسگری قهرمان اسبق شیرجه ایران 65 سال پیش در بازی‌های آسیایی، مدال نقره و برنز آسیایی را از آن خود کرد. او مسئول نظارت بر ساخت و ساز استخرهای استاندارد ایران نیز هست و به همین منظور سفرهای متعددی را به شهرستان‌های مختلف داشته است. وی به کشف استعداد از میان گروه‌های سنی مختلف مشغول بوده و خیلی از قهرمانان امروز، با همراهی تقی عسگری به موفقیت رسیده‌اند. حرکتی که این قهرمان ملی بصورت خودجوش انجام می‌دهد، به نوعی تلاش ملی برای کشف جوانان مستعد است.
عوامل تولید مستند «پرنده آبی» عبارتند از: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: کاوه بهرامی‌مقدم/ تحقیق و پژوهش: زویا بهرامی‌مقدم/ تصویربردار: هامون بهرامی‌مقدم/ دستیار کارگردان: افشین آذریان/ دستیار تصویربردار: محمد عسگرخواه/ مدیر تولید: آرش سلیمانی/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

بازگشت