1396-01-08

«پیشخدمت» به جشنواره «ریورساید» رفت

فیلم انیمیشن «پیشخدمت» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «فرنوش عابدی» در جشنواره ریورساید Riverside به نمایش درمی‌آید.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از خبرگزاری مهر، در پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ریورساید که از اول تا دهم اردیبهشت 96 برگزار می‌شود، علاوه بر انیمیشن «پیشخدمت» که روز 8 اردیبهشت در این جشنواره نمایش داده می‌شود، فیلم‌های دیگر ایرانی را به نمایش درمی‌آورد که فیلم‌های کوتاه «رودخانه بی‌انتها» و «فقط پنج دقیقه» ساخته محمد محمدیان، فیلم «آوو» ساخته گلناز جمشید، فیلم «همین یک بار» به کارگردانی محمدحسن شاه‌محمدی و فیلم «اردوگاه پناهندگان» ساخته سعید نقویان از جمله آنها هستند.
انیمیشن «پیشخدمت» داستان آشنای ارباب و رعیت را روایت می‌کند؛ ماجرای برخورد یک نویسنده با یک حشره غول‌پیکر (یک سوسک). سوسک پیشخدمت می‌شود و کم‌کم می‌فهمد لایق شرایط بهتری است و همه‌چیز بازی را به هم می‌ریزد؛ مرد اما در تلاش حفظ شرایط است و متوجه می‌شود که این بازی قاعده‌ای ندارد...
این فیلم که از برگزیدگان سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران و برنده تندیس بهترین فیلم جشنواره پویانمایی تهران است، به تازگی جایزه بهترین انیمیشن کوتاه را از جوایز فیلم مستقل لندن دریافت کرده است.
گفتنی است: در جشنواره بین‌المللی فیلم «ریورساید» فیلم‌هایی از آمریکا، فرانسه، استرالیا، ایتالیا، کانادا، بریتانیا، فنلاند، مصر، سوند، ونزوئلا، جمهوری چک، ایرلند و اسپانیا نیز نمایش داده می‌شود. این جشنواره امسال با اهدای جوایز یک عمر دستاورد از چهار چهره هنری تجلیل می‌کند. «اد اسنر» جایزه یک عمر دستاورد را برای مشارکت فوق‌العاده در سینما و تلویزیون دریافت می‌کند، «بیل میلر» جایزه میراث را برای حمایت و تلاش در حفظ هنر دریافت می‌کند، «جانی کش» خواننده فقید جایزه یک عمر دستاورد را در بخش موسیقی دریافت می‌کند و «استو کریگر» نیز در بخش فیلمنامه‌نویسی با این جایزه تجلیل می‌شود.

بازگشت