1396-01-08

گزارشی از برگزاری سی و نهمین دوره جشنواره مستند «سینما دورئل» فرانسه بزرگداشت صدمین سالگرد تولد «ژان روش» در پاریس

سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند «سینما دورئل» از روز چهارم فروردین 96 در شهر پاریس فرانسه آغاز به کار کرده و تا 13 فروردین ادامه خواهد داشت.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، در این دوره از جشنواره سینما دورئل، فیلم مستند «آن دو» ساخته ماجد نیسی بعنوان نماینده سینمای مستند ایران در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره شرکت دارد.
در این بخش 12 فیلم از 10 کشور ایران، فرانسه، آمریکا، هلند، ایتالیا، انگلستان، پرتغال، موزامبیک، چین و کوبا به نمایش درمی‌آیند.
پیش از این، مستند «آن دو» ماجد نیسی در دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده رفته و موفق به دریافت جایزه ویژه هیات داوران جایزه شهید آوینی شده بود.
موضوع مستند «آن دو» درباره یک عکاس ایرانی و یک فیلمبردار عراقی است که در زمان اشغال خرمشهر توسط رژیم بعثی، هر دو در این شهر بودند و سال‌ها پس از پایان جنگ، مجدداً در خرمشهر دیدار می‌کنند...
گفتنی است که بخش‌های مختلف سی و نهمین دوره جشنواره سینما دورئل عبارتند از: مسابقه بین‌الملل، مسابقه فیلم‌های فرانسوی، مسابقه فیلم‌های اول، مسابقه فیلم‌های کوتاه، نمایش‌های ویژه، مرور آثار «آندره‌آ توناکی» مستندساز برزیلی و...
گرامیداشت صدمین سالگرد تولد «ژان روش» مستندساز فقید فرانسوی نیز از دیگر برنامه‌های این دوره از جشنواره سینما دورئل است. وی از بزرگان سینمای مستند جهان در سبک سینماوریته بود که در فوریه 2004 در کشور نیجر درگذشت. اربابان دیوانه، انیگما، جادوگران سیاه، دهل‌های جنگ / تورو و بینی، شکار شیر با تیر و کمان، گورستان‌هایی در پرتگاه، من یک سیاه، مردانی که باران می‌سازند / ینندی، وقایع‌نگاری یک تابستان و یوزپلنگ، از آثار مستند برجسته ژان روش هستند. وی سال‌ها رئیس مرکز ملی تحقیقات فرانسه و مدیر سینماتک پاریس بود.
مهرداد اسکویی مستندساز ایرانی هم در این دوره از جشنواره سینما دورئل حضور دارد.
«سینما دورئل» از معتبرترین جشنواره‌های مستند جهان در کنار جشنواره «ایدفا» هلند و «هات‌داکس» کانادا است.
جایزه یوریس ایونس (برگرفته از نام مستندساز بزرگ هلندی) یکی از جوایز مهم سینمای مستند جهان است که در آیین پایانی جشنواره سینما دورئل اهدا می‌شود. این مراسم عصر یکشنبه هفته آینده (13 فروردین 96) در شهر پاریس برگزار خواهد شد.بازگشت