1396-01-28

نمایش و نقد مستند «اعتراض وارد نیست» در کانون فیلم سینماحقیقت

در هفته دوم دوره‌ی جدید برنامه‌های نمایش و نقد فیلم‌های مستند در کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته فرناز و محمدرضا جورابچیان روی پرده رفته و با حضور «روبرت صافاریان» مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلم به کارگردانی فرناز و محمدرضا جورابچیان، از ساعت ۱۷ عصر روز یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶ در سالن سینماحقیقت این «مرکز» به نمایش عمومی درآمده و سپس با حضور کارگردانان، ناصر صفاریان و روبرت صافاریان مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرد.
در خلاصه فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» آمده است: «این فیلم زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می‌کشد که به شکلی کاملاً اتفاقی در زمین تنیس‌های شمال شهر تهران مشغول به کار می‌شوند؛ توپ جمع می‌کنند و در اوقات بیکاری تنیس بازی می‌کنند. تنیس یاد می‌گیرند و در آن پیشرفت می‌کنند، اما هر چقدر در ورزش تنیس جلو می‌روند، جامعه جدید زندگی‌شان پذیرای آنها نیست و به چشم غریبه به آنها نگاه می‌شود. زندگی آنها در برزخ سختی، روزمرگی و ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان می‌گذرد که با آرزوی تنیس‌باز شدن و شرکت در مسابقات تنیس همراه است و برای آنها چاره‌ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر‌قانونی و یا رفتن به سمت آینده‌ای نامعلوم در غرب نمی‌گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر‌قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می‌رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می‌کند...»
عوامل ساخت این فیلم مستند ۵۸ دقیقه‌ای به این شرح هستند: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: فرناز و محمدرضا جورابچیان؛ تصویربردار: محمدرضا جورابپچان؛ صدابردار و صداگذار: آرش اسحاقی؛ تدوینگر: بهمن کیارستمی؛ عکاس: مروارید پیدا
مستند «اعتراض وارد نیست» منتخب بخش مسابقه فیلم‌های نیمه‌بلند و World Show Case جشنواره فیلم مستند «هات‌داکس» کانادا، شب‌های سفید روسیه، LCFF اسپانیا، راه ابریشم ایرلند، فیلم‌های افغانستانی سوئد، نامزد جایزه بهترین فیلم مستند نیمه‌بلند جشنواره سینماحقیقت، برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره بیروت لبنان و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کلکته هند بوده است.
فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان تاکنون فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند و تجربی زندگی، نمایشگاه مجسمه‌های رضا لواسانی، واپسین اجرا، آخرین تصویر یک خاطره، خانه غریبه‌ها، شام، آخرین روز را تهیه و کارگردانی کرده‌اند که در جشنواره‌های مختلف داخلی و بین‌المللی به نمایش درآمده است.
گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم‌‌ و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت ۱۷ عصر یکشنبه (۲۷ فروردین‌ماه) به سالن «سینماحقیقت» واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است. دوستداران سینمای مستند و تجربی جهت اطلاع از برنامه‌های هفتگی کانون فیلم «سینماحقیقت» می‌توانند به کانال تلگرام این برنامه بپیوندند: t.me/cinemaverite


بازگشت