1396-04-03

انیمیشن «هیچ» ویژه مخاطبانی است که دغدغه کشف حقیقت دارند

بهنام دلداده از ساخت فیلم انیمیشنی با عنوان «هیچ» خبر داد و گفت: مخاطبین این اثر افرادی هستند که دغدغه کشف حقیقت دارند. البته این جمله بدین معنا نیست که در این فیلم جوابی برای یک حقیقت پوشیده وجود دارد، بلکه بیشتر حس همذات‌پنداری با افرادی است که در جستجوی حقیقت هستند.
کارگردان انیمیشن «هیچ» در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: انیمیشن «هیچ» در مرحله پیش تولید (طراحی فضاها، کاراکترها و دکوپاژ) است. فیلم‌های کوتاه انیمیشن از آن جهت که از قالب و فرم از پیش تعیین‌شده‌ای پیروی نمی‌کنند و یافتن فضا‌ها و تکنیک در بسیاری از مواقع شهودی است، معمولاً پیش تولید پیچیده‌تری دارند و به همین جهت چندان مدیریت‌پذیر نیستند.
وی ادامه داد: ایده اصلی فیلم را مدیون این بیت از غزل بیدل دهلوی هستم که می‌فرماید: «ما را چه خیال است به آن جلوه رسیدن / او هستی و ما نیستی، او جمله و ما هیچ» البته این فیلم ترجمه و برداشت مطلق از این بیت نیست و در حقیقت این شعر جرقه‌ای بود که باعث خلق ایده‌ی اولیه انیمیشن هیچ شد.»
دلداده درباره موضوع اصلی انیمیشن خود توضیح داد: موضوع اصلی فیلم پیرامون «هیچ» است. البته نه به معنای پوچی و بیهودگی، بلکه به معنای عدم یا نیستی؛ نیستی عارف در نفس خودی و رسیدن به هستی کل. این مفهوم در قالب شخصیتی است که در هیاهوی زندگی مادی و برای رسیدن به هستی از خود عبور می‌کند و هیچ می‌شود.
وی در توضیح مدت زمان ساخت انیمیشن «هیچ» گفت: احتمالاً تا پایان امسال فیلم را به پایان خواهم رساند. البته باز هم تاکید می‌کنم که همه مراحل تولید اینگونه فیلم‌ها با مکاشفه و کشف و شهود همراه است و هیچ راه حل از پیش تعیین‌شده‌ای وجود ندارد. در واقع ساختن فیلم کوتاه انیمیشن بیشتر شبیه سرودن شعر است. هیچ‌گاه زمان سرودن و به اتمام رساندن یک شعر را نمی‌توان مهندسی و مدیریت کرد.
این انیماتور افزود: فیلم کوتاه انیمیشن را از بسیاری جهات شبیه به قالب رباعی در شعر می‌دانم. در شعر رباعی که اتفاقاً ایرانی‌ترین قالب شعر پارسی است، در عین کوتاه و موجز بودن، مفاهیم شگفتی بیان می‌شود؛ همچون ژانر انیمیشن کوتاه که همیشه در آن شاهد دنیایی افسونگر و بدیع هستیم. بیننده فیلم انیمیشن کوتاه و خواننده رباعی در پایان اثر از حض وافری برخوردار می‌شوند که در اثر کشف یک تصویر بکر و بدیع بدست می‌آید. این نوع خلق هنر براحتی قابل مدیریت کردن نیست.
گقتنی است که انیمیشن «هیچ» در مدت زمان 7 دقیقه، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود. این فیلم یک شخصیت اصلی دارد که داستان درباره‌ی اوست، ولی کاراکترهای فرعی بسیاری در جهت خلق فضا و حال و هوای فیلم وجود دارند.

بازگشت