89/10/13

مستند سياسي "جعبه سياه 11 سپتامبر" روي ميز تدوين

تصويربرداري مستندِ سياسي «جعبه سیاه 11 سپتامبر» از جديدترين توليدات مركز گسترش سينماي مستند و تجربي به پايان رسيد تا روي ميز تدوين قرار گيرد.

محمدرضا اسلاملو كارگردان اين فيلم مستند بلند ضمن اعلام خبر فوق افزود: تصويربرداري اين فيلم در لوكيشن جماران، كاخ سعد‌آباد، لانه جاسوسي، شهرك سينمايي دفاع مقدس، مرز افغانستان، طبس، بيابان‌هاي گرمسار، فرودگاه مهرآباد و يك استوديوي دوبله انجام شده است و بزودی تدوین آن آغاز خواهد شد.

وي درباره ساختار «جعبه سیاه 11 سپتامبر»  گفت: «اين فيلم يك مستندِ صرف نيست، بلكه يك مستند سياسي است كه از ساختار داستاني نيز برخوردار مي باشد. در اين فيلم، به مقوله حكومت جهانيِ در سايه اشاره مي‌شود كه در پشت تمامي ماجراهايي كه در جهان رخ مي‌دهد، قرار دارد. بعبارتي، واقعه 11سپتامبر نمونه كوچكي است كه از آن بهره‌برداري كردند تا جريان‌هايي را از مسير اصلي شان منحرف كنند.»

خلاصه داستان اين فيلم مستند- سينمايي كه به مدت 80 دقيقه و به شيوه HDc تصويربرداري شده، به اين شرح است: «محمد» یک مستند ساز متعهد ایرانی است که نگاهی ایدئولوژیک و آخرالزمانی به وقایع جاری جهان دارد. او به کمک «تیه ری میسون» محقق برجسته فرانسوی سعي مي كند تا نتیجه تحقیقات وی را به صورت یک اثر مستند تولید نماید. میسون از لبنان به ایران می آید و دلیل آمدنش این است که در هیچ کجای جهان چنین امکانی برایش فراهم نبوده و او ایران را تنها کشوری می داند که به دنبال اعلام حقایق در دنیاست. در طول فیلم مشخص می شود آقای میسون بر اساس تحقیقات مفصل درباره ماجرای 11 سپتامبر، یک کتاب منتشر نموده که به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده و  در کشورهای جهان مورد توجه قرار گرفته، اما سردمداران غرب صهیونی از مستندات افشاگرانه آن در هراس می باشند.

«محمد» در جریان فیلم سعی دارد تا علاوه بر ماجرای 11 سپتامبر، زوایای پنهان دیگری از خیانت های غرب صهیونی را برای «تيه ري میسون» مطرح نماید. وی با طرح نمودن موضوعاتي چون پدیده انقلاب اسلامی در ایران، تلاش برای کودتای نظامی و شکست طبس، جنگ تحمیلی و... از یکسو و همچنین موضوع اشغال عراق و افغانستان و ارتباط آن با وقایع آخرالزمانی، زوایای جدیدی از وقایع جاری جهان را برای میسون بازگو می نماید.

 

گفتني است: عوامل تولید مستند سینمایی جعبه سیاه 11 سپتامبر به اين شرح هستند:

کارگردان: محمد رضا اسلاملو، پژوهشگر: تیه ری میسون، نویسنده: محمد طیب، مدیر تصویربرداری: امیر معقولی، صدابردار: سید مهرداد حسینی، تدوین: محمد طیب، دستیار کارگردان و برنامه ریز: علیرضا بهنام، مدير توليد: مهدي مددكار، مدیر تدارکات: مهدی شیبانی، دستیاران نور و تصویر: علی خانی، رسول امامی، ناظر ترجمه: عليرضا بازرگان، تهيه كننده: مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

 

روابط عمومي

مركز گسترش سينماي مستند و تجربي