89/10/18

توليد فيلم مستند بلند «زن مبارز» در مركز گسترش سينماي مستند و تجربي

         فيلم مستند بلند «زن مبارز» از جديدترين توليدات «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» به كارگرداني "پناه برخدا رضايي" است كه پس از تصويربرداري در چند كشور دنيا، در مرحله تدوين قرارگرفته است.

         به گزارش روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي، اين فيلم مستند پيرامون زندگي شجاعانه ي سركار خانم مرضیه حدیدچی (دباغ) يكي از زنان مبارز ایران و از چهره های شناخته شدۀ انقلاب اسلامی، به مرحله توليد درآمده است.

         بر پايه اين گزارش، خانم دباغ در سال 1318 در شهر همدان و در خانواده ای مذهبی و فرهنگی متولد شد و تحصیلات خود را از مکتب خانه آغاز کرد و از معلومات پدر در یادگیری قرآن و نهج البلاغه بهره فراوان برد. زمانی که وي در سال 1333 با محمد حسین دباغ ازدواج کرد، سرفصل جدیدي در زندگی اش آغاز گردید و سپس عازم تهران شد تا همزمان با تحصیلات علوم دینی، فعالیت های سیاسی خود را ادامه داد.

         با ورود به تشکیلات تحت هدایت شهید آيت ا... سعیدی، فعالیتهای سیاسی او بیشتر شد و پس از شهادت آیت ا.. سعیدی در سال 1349، به مبارزه خود شدت بخشيد تا سرانجام در سال 1353 توسط ساواک دستگیر و به همراه دختر نوجوانش (رضوانه) تحت شدیدترین شکنجه ها قرار گرفت. اما وي مقاومت كرد و در زندان نیز به مبارزات خود ادامه داد و به تقابل نظریه های ایدئولوژیکی اسلام با گروههای مارکسیستی پرداخت.

         پس از آزادی از زندان، از کشور خارج شد و در پایگاه های نظامی واقع در لبنان و سوریه، آموزش های رزمی و چریکی را طی کرد و با گروه روحانیت مبارز خارج از کشور زیر نظر شهید محمد منتظری همكاري نمود و در بسیاری از حرکت ها و فعالیت های مبارزان در خارج از کشور، راهپیمایی ها، تظاهرات و اعتصابات و ... شرکت فعال داشت.

         مرضيه دباغ پس از هجرت امام خميني (ره) به پاریس در سال 1357، به خیلِ یاران ایشان پیوست و لحظاتی گرانمایه را برای خويش رقم زد.

         وي پس از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور بازگشت و در مَصدر بسیاری از امور، بويژه فرماندهی سپاه همدان و مسئولیت بسیج خواهران قرارگرفت و در سه دوره، نماینده مردم تهران و همدان در مجلس شورای اسلامی بود. علاوه بر آن در دانشگاه علم و صنعت ایران و مدرسه عالی شهید مطهری به تدریس پرداخت و هم اکنون نيز قائم مقام جمعیت زنان جمهوری اسلامی است.

         گفتني است كه عوامل توليد فيلم مستند بلند «زن مبارز» كه به مدت 90 دقيقه، در «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» توليد شده، به اين شرح است: محقق و کارگردان: پناه برخدا رضایی، مشاور پروژه: سردار جمشید ایمانی، مدیر تصویربرداری: اصغرآذری پیشکناری، صدابردار: احسان ملکوتی، تدوین و صداگذاری: قاسم خدابنده لو؛ با حضور: سرکار خانم مرضیه حدیدچی (دباغ)

تهیه کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی- پناه برخدا رضایی

 

روابط عمومي مركز

 


بازگشت