1396-05-08

«قلب سیمرغ» به خانه ابدی رهسپار شد

صبح امروز یکشنبه هشتم مردادماه 96 مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد «وحید نصیریان» نویسنده و کارگردان سینمای انیمیشن ایران در محل ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری– تحلیلی \"سینما تجربی\" در ابتدای این مراسم کامران ملکی گفت: این مراسم متفاوت از دیگر مراسم‌های وداع است. امروز با یک دوست وداع می‌کنیم و همه به عنوان دوست برای بدرقه وحید نصیریان حضور داریم. ویژگی بارز وحید انسان بودن او بود.
روانبخش صادقی رئیس آسیفای ایران دبیر هیات مدیره خانه سینما نیز گفت: جمعه صبح با خبر فوت وحید بیدار شدم. وحید یک دوست واقعی و خالص بود و از اینکه در این مدت در کنار او بودم، بسیار خوشحالم‌. او همیشه می‌خندید اما یک غم بزرگ در دلش بود. امیدوارم قدر هنرمندانی مانند وحید را بدانیم. خوشحالم مرکز گسترش از وحید حمایت کرد و فرصتی را ایجاد کرد تا یک کار خوب بسازد.
در ادامه احمد عربانی نیز بیان کرد: نوبت من و امثال من بود که برویم. وحید باید حالا حالاها می‌ماند. چه کسی فکر می‌کرد وحید با این شخصیت خاص و روحیه همیشه شاد برود؟ ما باید الان بزرگداشت وحید را می‌گرفتیم نه مراسم ختم او را. مدیران باید بدانند که خیلی کم پیش می‌آید تا هنرمندانی مانند وحید بیایند. درون و تخیل آنها را خراب نکنید، از آنها حمایت کنید و نگذارید هنرمندانی مانند وحید از بین بروند.
در ادامه این مراسم محسن امیریوسفی بیان کرد: وحید جان آسوده بخواب، چون نیازی به اکران فیلمت و یا تصویب فیلمنامه‌ات نداری! او از جمله فیلمسازان نسل ۷۶ و به دنبال نوگرایی در انیمیشن بود. معتقدم نسل ۷۶ نسل جوانمرگ سینما است. وحید هر چند انتظار زیادی برای اکران فیلم خود کشید، اما همیشه امید داشت. امیدوارم فضایی ایجاد شود که این نسل کمتر درگیر مسائل اکران و ساخت فیلم باشد.
بیژن میرباقری در بخش دیگری از مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد وحید نصیریان بیان کرد: خیلی بد است که جهان صدای خنده وحید را نمی‌شنود. در هر جمع سینمایی صدای خنده‌های وحید شنیده می‌شد. از همه می‌خواهم یک دقیقه سکوت کنید و صدای لبخند او را در ذهن خود مرور کنید.
سپس محمدعلی صفورا نیز گفت: دیشب تا صبح خواب وحید را می‌دیدم. مهمترین ویژگی وحید دوستی او بود که پُر از اعتماد بود. وحید یک هنرمند بزرگ انیمیشن بود و حالا حالاها باید آثار خود را می‌ساخت.
وی ادامه داد: مدیران عزیز امکان دارد هر کدام از ما نفر بعدی باشیم. شوخی نیست تامین معاش هنرمندان این هنر و شوخی نیست که آنها نمی‌توانند کار کنند. من دوست ندارم مدیری یا مسئولی در مراسم من باشد که در دوران زندگی‌ام کاری برای من نکرده است! فضای کاری در ایران فراهم نیست و جوانان از کشور خارج می‌شوند. از مدیران می‌خواهم که از هنرمندان انیمیشن حمایت کنند. خوب نیست که تنها برای مراسم تشییع پیکر آنها حضور داشته باشند.
مهدی توحیدپور دبیر اجرایی جشنواره فیلم سبز نیز متنی را در وصف وحید نصیریان قرائت کرد. این پیام از سوی معصومه ابتکار به نگارش درآمده بود.
امیر سحرخیز نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که بیان کرد: وحید یک ستاره در آسمان انیمیشن بود و دوست دارم که همه خنده‌های او را به خاطر آوریم. لطفاً «قلب سیمرغ» را اکران نکنید. قلب سیمرغ بدون قلب وحید به چه درد می‌خورد؟ اینطور بیشتر افسوس می‌خوریم که چرا زمانی که زنده بود این فیلم اکران نشد.
مجید برزگر از دیگر کارگردانان سینما گفت: وحید حتماً الان هم می‌خندد! طوری می‌خندید که انگار او نبود که «سه قطره خون» و «قلب سیمرغ» را ساخته است‌. او فشارهای زیادی را تحمل می‌کرد. این ایست قلبی نبود بلکه نتیجه روش زندگی‌ای بود که انتخاب کرد. او ناامید نبود چرا که به دنبال ساخت یک پروژه جدید بود. او سال‌ها بود که راه خود را انتخاب کرده بود و با قدرت تمام به راه خود ادامه داد.
سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز در این مراسم گفت: از طرف خودم و همکارانم در مرکز گسترش و سازمان سینمایی، فقدان این هنرمند خلاق را تسلیت می‌گویم. خنده‌های او غم‌ها و نگرانی‌هایش را پنهان می‌کرد. ای کاش اکران «قلب سیمرغ» دست من بود و چقدر آرزو داشت این فیلم اکران شود، اما من هم کاری نمی‌توانم بکنم. سیناپس دو فیلمنامه سینمایی را به من داده بود که پس از اتمام فیلم «رام کردن ماهی سرکش» در مرکز بسازد، اما تقدیر امان نداد که قصه‌های وحید ادامه یابد.
علیرضا شفقی‌نژاد رهبر گروه کر فیلارمونیک ایران نیز بیان کرد: در پروژه آخر وحید قرار بود با هم کار کنیم. این سوال را از مسئولان دارم که «قلب سیمرغ» در جشنواره فیلم جایزه گرفت اما چرا اکران نشد؟ یکی از عواملی که باعث شد وحید چند سالی از ایران برود، اکران نشدن فیلم‌اش بود. وحید نصیریان موتزارت انیمیشن ایران بود که در اوج نبوغ و در سن کم، او را از دست دادیم. وحید تا آخرین لحظه نام ماهور دخترش را می‌آورد و می‌خواهم بگویم که ماهور تنها نیست و امیدوارم که حق و حقوق این دختر پرداخت شود.
مهدی مسعودشاهی از مدیران سینمای ایران هم گفت: مرگ وحید اصلاً باورپذیر نبود. وحید با آثارش حرف‌های خود را زده است. شاید خانواده انیمشین از این عزیز به خوبی استفاده نکرد. دعا می‌کنم تمام کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، بتوانند به کار خود ادامه دهند.
جلال نصیریان عموی زنده‌یاد وحید نصیریان نیز در سخنانی بیان کرد: وحید حس وطن‌پرستی بزرگی داشت و «قلب سیمرغ» نشانه‌ی آن است. او همیشه با آثار نظامی گنجوی زندگی می‌کرد. کاش زمانی که هنرمندان ما زنده هستند، برای آنها گرامیداشت گرفته می‌شد؛ مانند زنده‌یاد مریم میرزاخانی که بعد از مرگ برای ما نابغه شد.
وی ادامه داد: اینجا و برای اولین بار اعلام می‌کنم که وحید به من گفته بود اگر زود رفتم اعضای بدنم را اهدا کنید و تمام نسوج قابل پیوند او اهدا شد.
در ادامه مراسم قطعاتی توسط حامد ملک اجرا شد و ماهور دختر وحید نصیریان هم متنی را در سوگ پدرش خواند.
سپس پیام آزادی (آهنگساز قلب سیمرغ) بیان کرد: من در پروژه «قلب سیمرغ» با وحید آشنا شدم و به خاطر دارم که می‌گفت من عشق از همه می‌خواهم. وحید به بسیاری از خواسته‌های خود نرسید.
سپس امیرمحمد دهستانی و بهرام عظیمی هم سخنانی را بیان کردند.
پیکر زنده‌یاد وحید نصیریان ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه برای وداع به خانه سینما آورده شد.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در پایان مراسم گفت: وحید مسیرهای نرفته را در ۴۵ سال رفته بود. ما هرچه موفقیت داریم مسئول همدلی متعهدانه ما است و آنجا که رنج می‌کشیم در واقع خودمان را فراموش کرده‌ایم. در این حیاط هنرمندان بسیاری تشییع شده‌اند. همه ما از بین می‌رویم و جهان جهان فانی است. برای وحید خوشحالم که در تبریز به خاک سپرده می‎شود که نشان وطن‌پرستی این کشور است. اگر نتوانیم شاخه انیمیشن را به یک تولید و توزیع قدرتمند برسانیم، سینمای ایران دچار خلل می‌شود و اگر به این نقطه رسیدیم حتماً بخاطر تلاش وحید و وحیدها است.
گفتنی است: پیکر زنده‌یاد وحید نصیریان پس از تشییع در خانه سینما، با آمبولانس یه سوی تبریز رهسپار شد تا صبح فردا در این شهر به خاک سپرده شود.
روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.

بازگشت