1396-05-23

همراهی مستندسازان با آرمان‌های شهید حججی

جمعی از مستندسازان کشور پس از انتشار خبر شهادت محسن حججی، رزمنده مدافع حرم در جهت همراهی با آرمان‌های این شهید، دلنوشته‌هایی در صفحات اجتماعی خود منتشر کردند.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، محمد آفریده با انتشار عکسی از شهید محسن حججی در اینستاگرام درباره‌ی شهادت او نوشت: «در بحبوحه دوران دفاع مقدس بود که در نازی‌آباد، مسجد امام حسن (ع)، هر روز و هر ساعت خبر شهادت جوانی را می‌شنیدیم. شاید بیش از صد یار مسجدی ما شهید شدند. شنیدن یک روایت از پیامبر اکرم(ص) برای آنهایی که آن زمان و آن دوران و آن احوالات را درک کرده بودند، هم غصه بود و هم افسوس و هم عشق. روایت این بود: «در آخر‌الزمان خوبان امت مرا گلچین می‌کنند.»
خداوند تبارک و تعالی، شهدا را ذخائر عالم بقاء قرار داده است و شهید، زنده و حاضر و ناظر، به اعمال و رفتار تک تک آنهایی که مانده‌اند و امانت‌دار شهدا هستند، می‌نگرد. سوءاستفاده از ارزش‌ها، دنیا طلبی، ریا، دروغ و از همه مهمتر بی‌تقوایی، ارکان آفرینش را می‌لرزاند و خداوند عالم اگر هر گناه و معصیتی را ببخشد، این فراموشی و این ناسپاسی را نخواهد بخشید.
شهید عزیز، تو با خون خود، اعتبار و آرامش به این مردم – که امام بزرگوار (ره) می‌فرمود: ولی نعمت ما هستند– بخشیدی. تو آخرین رهگذر این مسیر آسمانی نیستی؛ این مسیر همچنان برای خوبان امت رسول‌الله باز است؛ برای عاقبت به خیری جوانان دوست‌داشتنی و مظلوم و مهجور این سرزمین دعا کن.»

مرتضی شعبانی مستندساز و تهیه‌کننده هم با انتشار عکسی از این شهید نوشت:
«چقدر زود به آداب عشق پیوستید
میان تیغ و تیربار خویش را بستید
تو آسمان خدا را پیاده طی کردی
برای ما بغلی از ستاره آوردی»

محمدحسین مهدویان کارگردان فیلم‌های تحسین‌شده‌ی «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» هم با انتشار قطعه شعر در صفحه مجازی خود، با خانواده شهید محسن حججی اظهار همدردی کرد. او نوشت: «این کشته فتاده به هامون... وین صید دست و پا زده در خون... شهید مظلوم محسن حججی»

عبدالستار کاکایی شاعر و مستندساز نیز قطعه شعری در وصف این شهید روی صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد: «به گفتن راست ناید شرح حسنت... ولیکن گفت خواهم تا زبان هست... ندانم قامت ست آن یا قیامت... که می‌گوید چنین سرو روان هست... برو سعدی که کوی وصل جانان... نه بازاریست کان جا قدر جان هست...»
ابوالفضل جلیلی فیلمساز صاحب‌سبک سینمای ایران با انتشار شعری نسبت به شهادت این شهید واکنش نشان داد. او نوشت: «زهر خون دلی سروی قدافراشت...ز هر سروی تذروی نغمه برداشت... صدای خون در آواز تذرو است... دلا این یادگار خون سرو است... صلابت و ایمانت را عشق است ای عاشق معصوم»

مهدی نقویان کارگردان مستند «برادران» هم در متنی نوشت: «راه ما راه سیدالشهدا است و آنان که پای یقین در این راه نهاده‌اند، آرزوی «سر» باختن دارند تا به ذبیح‌الله اعظم، حضرت سیدالشهدا(ع) از همه نزدیک‌تر می‌شوند. *شهید آوینی؛ گفتار متن فیلم سرباخته کوی عشق»

حسین شمقدری؛ کارگردان مستند میراث آلبرتا نیز در این زمینه نوشت:
«اللهم ارزقنا شهادت فی سبیلک / آرامش و عزم راسخت، در لحظه اسارت عالمی را مبهوت کرده»

جواد عظیمی پارسا دیگر مستندسازی بود که در وصف شهادت محسن حججی نوشت: «اگر انسان در جسم خود فانی است، در عمل تاریخی خود باقی است.»

محسن اردستانی رستمی، کارگردان مستند عاشقان ایستاده می‌میرند هم نوشت :
«یه کلام خیلی مرد هستی… تو هم “محسن” هستی و من نیز… ولی من و تو به قدر هزار سال فاصله داریم. همه‌ی شهدا به چشم آدم، آشنا هستند…»

احد میکائیل‌زاده هم که تجربه‌ی ساخت مستند در سوریه را دارد در صفحه شخصی خود نوشت: «محسن به حلقوم بریده‌ات قسم... گریه امان نوشتن نمی‌دهد... یا مظلوم کربلا...»

روح‌الله رفیعی کارگردان مستند «خالد و مجتبی، فرزندان غریب» نیز اینگونه واکنش نشان داد:
«در کوی نیکنامان ما را گذر ندادند
گر تو نمی‌پسندی تغییر ده قضا را
خوشا به حال تو که امشب سر بی سر به دامان بی سر داری»

بازگشت