1396-06-08

در مراسم رونمایی از تندیس جشن مستقل سینمای مستند عنوان شد: بهشتی: شیر ایرانی حق مستندسازان است

محمد بهشتی گفت: شیر سنگی گنج را نشان می‌دهد و حتی آن را روی قبرهای بزرگان می‌گذاشتند. من معتقدم این حق مستندسازان است که تندیس شیر ایرانی را برای خود داشته باشند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سینماتجربی، آئین رونمایی از تندیس جشن مستقل سینمای مستند ایران شامگاه سه‌شنبه هفتم شهریورماه در موزه سینما برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رامین حیدری‌فاروقی عضو هیأت رئیسه جشن مستقل سینمای مستند گفت: بخش سختکوش سینمای ما را مستندسازان تشکیل می‌دهند، اما متاسفانه در موزه سینما این بخش چندان فعال نبوده است. سینمای مستند تاکنون مستقل نبوده و اکنون در این دوره برای نخستین بار به استقلال رسیده و آزادی عمل برای بالا بردن کیفیت به ما داده شده است.
حیدری فاروقی با بیان اینکه در این اولین دوره چند اتفاق مهم افتاده است، اظهار کرد: هویت سازمانی این نهاد نوپا باید تعریف می‌شد؛ به این معنا که یک لوگو و تندیس خاص برای این جشن طراحی می‌شد. علت جمع شدن امروز ما نیز رونمایی از همین تندیس است. مطمئن هستم این تندیس ارزش دیدن دارد و ما از حالا دلمان می‌خواهد فیلم خوبی بسازیم تا یکی از این تندیس ها را داشته باشیم.
سام کلانتری رئیس این دوره از جشن مستندسازان هم گفت: امروز روز ویژه‌ای است و در این روز از تندیسی رونمایی می‌شود که قرار است برای همیشه برای بچه‌های مستندساز باقی بماند و من خرسندم که در این اتفاق شریک هستم.
او در ادامه با اشاره به اینکه ۱۸ شهریورماه روز جشن اصلی سینمای مستند ایران است، گفت: امسال مکان ویژه‌ای را برای برگزاری این جشن در نظر گرفته‌ایم و در سالن کتابخانه ملی ایران جشن را برگزار می‌کنیم، چرا که این مکان با مفهوم مستند هم در ارتباط است.
کلانتری افزود: از خانه سینما و آقای شاهسواری تشکر می‌کنم، چون فکر می‌کردم در راه برگزاری این جشن با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد، اما ایشان تا جایی که ممکن بود با ما همراهی کردند.
در ادامه این برنامه، حیدری فاروقی با بیان اینکه اساسنامه‌ای برای این جشن شکل گرفته است، گفت: محل تماس فرهنگ و اندیشه که در سابقه تاریخی ما نقش بزرگی دارد، بر سینمای مستند به چشم می‌آید. سه سال برنامه‌ریزی شده است که این جشن به بهترین حالت خود برسد. در این سه سال هیات رئیسه به کار خود ادامه خواهند داد و برای ارتقاء این هنر می‌کوشد و زمانی که برگزیدگان هر دوره اعلام می‌شوند، تا سال بعد پیگیر آنها خواهیم بود.
سپس کلیپی از نحوه ساخت تندیس توسط حامد رشتیان برای حاضران به نمایش درآمد.
عضو هیأت رئیسه این جشن با اشاره به اینکه جلسات زیادی برای چگونگی ساخت این تندیس گذاشته شده بود، بیان کرد: روزی که خدمت آقای شاهسواری بودیم ایشان پیشنهاد کردند که از نشانه‌ها و یادگاری‌های تاریخی استفاده کنیم. این امر کار سختی بود اما انجام شد.
در ادامه مراسم لوح یادبودی برای تقدیر از طراح تندیس با حضور هارون یشایائی و محمد تهامی‌نژاد به حامد رشتیان تقدیم شد.
وی با اشاره به اینکه از چند سال پیش در کارگاه \"استاد تناولی\" مجسمه‌ساز ایرانی حضور داشته و کار کرده است، گفت: علاقه من به این شیرها از سال‌هایی است که در کارگاه استاد حضور داشتم و توانستم در این تندیس با بخشی از معماری ایرانی تلفیق‌اش کنم.
محمد تهامی‌نژاد پژوهشگر و مستندساز نیز در این مراسم گفت: خوشحالم این جلسه برگزار شد و نخستین جشن مستقل در مرحله‌ای که انجمن‌های صنفی آغاز به کار کرده‌اند، برگزار می‌شود.
هارون یشایایی نیز بیان کرد: من در سینمای داستانی فعال بودم و ۲ سال است قدم به سینمای مستند گذاشته‌ام و احساس می‌کنم این سینما چه دنیای وسیعی دارد و چه راحت می‌توان حرف‌های خود را با ساخت مستند زد.
محمد بهشتی نیز در ادامه این مراسم گفت: در بخش‌های مختلف سینما سخت نیست که بگوییم فرهیخته‌ترین، بی‌حاشیه‌ترین و باسوادترین بخش «سینمای مستند» است. برای این بخش از سینما باید جایزه‌ای طراحی می‌شد که به آن بخورد و این تندیس که امروز رونمایی شد، نشان از خوش‌سلیقگی این دوستان است.
این مدیر فرهنگی ادامه داد: ما در تاریخ باستان نمادهایی داریم که از حیوانات گرفته شده است که از آن جمله می‌توان به نماد شیر اشاره کرد. در کودکی ما جلوی برخی از اماکن مجسمه شیر می‌گذاشتند که برای ما بسیار ترسناک بود، اما تجربه تاریخی ما ایرانی‌ها از شیر اینگونه نیست؛ مانند شیرهای تخت‌جمشید که نماد نوروز است و نوروز هم چیز خطرناکی نبوده و نباید از آن ترسید.
وی در پایان عنوان کرد: شیر سنگی گنج را نشان می‌دهد که حتی روی قبرهای بزرگان می‌گذاشتند. معتقدم سینمای مستند نیز همین است و این حق مستندسازان است که تندیس شیر ایرانی را برای خود داشته باشند.
در پایان این مراسم تندیس شیر سنگی با همراهی هنرمندان و مستندسازان به موزه سینما تقدیم شد و در کنار دیگر تندیس‌های دریافتی از جشنواره‌های معتبر ملی و بین‌المللی جانمایی شد.
از هنرمندان و مدیران حاضر در مراسم می‌توان به استاد حسین ترابی، محمد تهامی‌نژاد، مهندس محمد بهشتی، اکبر زنجان‌پور، محمد آفریده، مرتضی رزاق‌کریمی، رضا ناجی، امیر تاجیک، اُرد عطارپور، شهرام درخشان، مهرداد اسکویی، پژمان مظاهری‌پور، دکتر جواد ظهیری، هارون یشایائی، منوچهر شاهسواری، کامران ملکی، رامین حیدری‌فاروقی، رویا نونهالی، محمد سریر، سعید رشتیان، علیرضا قاسم‌خان، سام کلانتری، امیر توده‌روستا، سیدمحمدرضا هاشمیان، امیر اثباتی، بهتاش صناعی‌ها، علیرضا حسینی، مهرداد زاهدیان، حسین حق‌گو، احمد محیط‌طباطبایی، روانبخش صادقی، مجید خالقی‌سروش، مهدی شامحمدی، فرشاد اکتسابی، محسن رمضان‌زاده، محمد حیدری، آرش زاهدی، رایا نصیری، فرناز جورابچیان، سحر مصیبی، گوهر خیراندیش و مسعود رایگان اشاره کرد.
در ابتدای مراسم نیز پوستر این جشن را هنرمندان امضا کردند و در دفتر چند خطی برای این جشن به یادگار نوشتند.

بازگشت