1396-06-13

نگاهی به زندگی یک غسال و سیاه‌باز در سینماحقیقت!

مستند «یه خونه بزرگتر» ساخته علیرضا محمدی به بیان بخش‌هایی از زندگی یک غسال بهشت‌زهرای تهران می‌پردازد که عصرها و در ساعات تعطیلی غسالخانه به عنوان سیاه‌باز، شعبده‌باز و خواننده به جشن‌ها می‌رود.
به گزارش خبرنگار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این مستند که فراخوان حضور در یازدهمین جشنواره سینماحقیقت را پر کرده، طی سال‌های 85 تا 95 تولید شده و امیرحسین مدرس گوینده متن آن است.
در خلاصه موضوع «یه خونه بزرگتر» آمده است: قاسم ابوالحسنی غسال بهشت‌زهرای تهران است که عصرها و در ساعات تعطیلی غسالخانه، به عنوان سیاه‌باز، شعبده‌باز و خواننده به جشن‌های خانوادگی می‌رود و برنامه‌های شاد اجرا می‌کند. در این فیلم او را در تمام حالات زندگی با خانواده‌اش می‌بینیم که نکات اجتماعی مورد نظر و علاقه خود را بیان می‌کنند. فرزندان او آرزوهای زیادی دارند از جمله \"یه خونه‌ی بزرگتر\". پس از 10 سال دوباره سراغ او و خانواده‌اش می‌رویم و تمام تغییرات ده‌ساله‌ی زندگی‌اش را می‌بینیم؛ از جمله اینکه همسر قاسم فوت کرده و...
محمدی پیرامون ساخت این مستند می‌گوید: در مبانی فقهی شغل غسالی بنا به ادلّه‌ی متعدد کراهت دارد، اما متعاقب مراحل پژوهشی این مستند و ارائه‌ی دلیل از مراجع عظام تقلید، عدم کراهت شغل غسالی بیان می‌شود. همچنین به دلیل فاصله‌ی ده ساله فیلمبرداری به راحتی می‌توان شاهد تغییر کیفیت تصویر و پیشرفت تکنولوژی طی این سال‌ها بود.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «یه خونه بزرگتر» عبارتند از: کارگردان، تهیه‌کننده و تدوینگر: علیرضا محمدی، پژوهشگر: مه‌زاده فرشچیان، تصویربرداران: یوسف دانش‌صدیق، عبدالله صریحی، سیدحسن موسوی، صدابردار: سامان شهامت، صداگذار: سامان شهامت، گوینده متن: امیرحسین مدرس، مدیر تولید: امیر عباس‌نژاد، عکاس: فاطمه‌زهرا محمدی

بازگشت