1396-06-25

معاون فرهنگی- هنری شهرداری تبریز: تبریز 2018 یک اتفاق تکرارنشدنی برای ایران است

شهرداری تبریز به عنوان میزبان کاروان سینماحقیقت، در اواخر آذرماه 96 پذیرای جمعی از اساتید، هنرمندان و دست‌اندرکاران سینمای مستند کشور خواهد بود. به همین منظور استاد حسین ترابی، مرتضی رزاق‌کریمی، رامین حیدری‌فاروقی، سام کلانتری و شهنام صفاجو با حضور در خانه هنرمندان تبریز، در نشستی با حجت‌الاسلام «احمد حمیدی» معاون فرهنگی- هنری و «حسین آذرنیا» مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز شرکت کردند.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، در ابتدای این نشست «حسین آذرنیا» ضمن خیرمقدم به میهمانان، از ظرفیت‌های بالای فرهنگی- هنری استان آذربایجان شرقی و تلاش شهرداری تبریز برای پشتیبانی از فعالیت حرفه‌ای مستندسازان تبریزی، بویژه با برپایی بخش ویژه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در این خطه سخن گفت.
حجت‌الاسلام حمیدی نیز طی سخنانی اظهار داشت: هویت تبریز قابلیت پرداخت دارد و هنرمندان می‌توانند از این توانایی‌ها برای ساخت مستند و حضور در جشنواره‌ها بهره ببرند. ما علاقمند هستیم که میزبان جشنواره سینماحقیقت در شهر تبریز باشیم تا به این شکل سهم خود را در هنر ایفا کنیم.
وی ضمن تشکر از مدیرکل ارشاد تبریز افزود: تبریز 2018 برای مردم این شهر بسیار مهم است و یک اتفاق تکرارنشدنی برای کشور ما محسوب می‌شود. از میان 57 کشور اسلامی، هر سال یک شهر به عنوان پایتخت فرهنگی گردشگری انتخاب می‌شود و این رویداد تا 57 سال دیگر تکرار نخواهد شد. هنرمندان تبریزی در این زمینه آماده همکاری هستند و همه تلاش ما این است که تبریز را تبدیل به کانون توجه کنیم.
در ادامه مرتضی رزاق‌کریمی با بیان این که تبریز 2018 نویدبخش روزهای خوبی برای فیلمسازان خواهد بود، تصریح کرد: این رویداد یک فرصت کم‌نظیر است. تبریز آن‌گونه که باید به ایران و جهان معرفی نشده است و اگر از این فرصت بهره‌برداری مناسب شود، عواید آن سال‌های سال ادامه خواهد داشت. ما هم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با تمام توان در خدمت این رویداد خواهیم بود.
وی افزود: روز گذشته خانه مستند تبریز را افتتاح کردیم تا جوانان مستندساز بصورت متمرکز و البته در ارتباط با ما به فعالیت بپردازند. از دکتر رامین حیدری‌فاروقی به عنوان رئیس انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند هم درخواست کردیم تا از طرف خانه سینما با دوستان کمک و همفکری لازم را داشته باشد.
رزاق‌کریمی با اشاره به تفاهم‌نامه امضاء شده میان مرکز گسترش و سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تبریز پیرامون برگزاری بخش ویژه جشنواره سینماحقیقت در این شهر خاطرنشان کرد: جشنواره سینماحقیقت هر سال میزبان تعداد زیادی از میهمانان خارجی است. امسال بیش از چهار هزار فیلم برای حضور در این فستیوال درخواست داده‌اند و همواره جمعی از برجسته‌ترین مستندسازان خارجی میهمان جشنواره هستند و این تفاهم‌نامه فرصت مناسبی برای معرفی شهر تبریز به مستندسازان بین‌المللی را فراهم می‌آورد.
استاد حسین ترابی پیشکسوت سینمای مستند ایران هم که در این نشست حضور داشت، از حضور در این جمع صمیمی ابراز خرسندی کرد و گفت: خوشحالم که این همکاری و همدلی بین اداره ارشاد و شهرداری تبریز ایجاد شده است؛ چرا که کاشت درخت دوستی بسیار ارزشمند است.
در پایان دکتر محمد محمدپور؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت انجام امور فرهنگی با همراهی نهادهای مختلف گفت: متاسفانه به دلیل جزیره‌ای عمل کردن، همه‌ی ما با مشکلات بسیاری مواجه شده‌ایم، در حالی که با هم‌افزایی می‌توان کارهای ارزنده‌ای در حوزه فرهنگی انجام داد.
وی ادامه داد: شهرداری امکانات خوبی دارد و این نهاد تنها متولی زیباسازی شهر نیست و می‌تواند در مسائل فرهنگی هم نقش مهمی داشته باشد. با مدیریت این نهاد بسیاری از مسائل فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.
محمدپور با بیان این که شهر تبریز از ویژگی‌های خاص و تاریخ مکتوبی غنی برخوردار است، تصریح کرد: ما زحمات دوستان در سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تبریز را قدر می‌دانیم و امیدواریم بتوانیم در عرصه فرهنگ و هنر استان همدلی گسترده‌ای ایجاد کرده و از ظرفیت‌های هنری بیشتری استفاده کنیم.
وی در پایان، با اشاره به راه‌اندازی خانه سینمای مستند تبریز نیز گفت: این خانه به واسطه حضور مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تاسیس شد و امیدواریم زمینه‌ساز تولید آثار ارزشمندی باشد، چرا که این شهر لوکیشنی آماده برای فیلمسازان است و امید که بتوانیم از این قابلیت‌ها بهره ببریم.


بازگشت