1396-07-23

«علی آقا» به «سینماحقیقت» می‌آید

«علی آقا» عنوان مستندی است از «کامران حیدری» که متقاضی شرکت در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «علی آقا» مستندی ۸۰ دقیقه‌ای است که سال ۹۶ تولید شده و در صورت پذیرش هیات انتخاب، برای اولین بار در جشنواره سینماحقیقت نمایش داده می‌شود.
در خلاصه داستان این مستند آمده است: «علی آقا در گنجه رو باز كرد و پایش را محکم به زمین کوبید؛ تمام کفترها با آن صدا به پرواز درآمدند و بلند شروع كرد به هی كردن و سوت زدن؛ چیزی نگذشت که آسمان صاف محله سعدی شيراز آبله‌گون شد و هر گوشه‌اش از انبوه کفترها نقشی گرفت؛ معلقی‌ها و بازیکن‌ها اوج گرفته بودند. یک شافتك و دوتا دستک آنها را از گرد بام دور و دورتر می‌كرد، بعد ناگهان خودشان را از اوج چنان ول می‌کردند که گوئی تیر خورده بودند و بسوی زمین سرازیر می‌شدند؛ دور پشت‌بام «علی آقا» می‌چرخيدند و دوباره اوج می‌گرفتند، معلق می‌زدند و بازی می‌كردند و علی آقا حظ می‌کرد... علی آقا از اون كفتربازای قديمی و ماهریه که در شیراز تا نداره، راسته که دیگران پیش‌کسوتی‌اش را در کبوتر بازی قبول دارند؛ اما حيف علی آقا داشت پير می‌شد و برای حفظ کبوترهایش باید می‌جنگید...» این متن برداشتی آزاد از قصه «كفترباز» صادق چوبك است.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «علی آقا» عبارتند از: پژوهشگر، تصویربردار، کارگردان و تدوینگر: کامران حیدری، دستیار کارگردان و صدابردار: علی فرمانی، صداگذار: کامیار بهبهانی
کامران حیدری ساخت فیلم‌های «در انتهای یک روز کامل»، «محمد بهمن‌بیگی»، «من نگهدار جمالی وسترن می‌سازم» و «دینگومارو» را در کارنامه کاری خود دارد.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

بازگشت