1396-09-19

حضور پگاه آهنگرانی برای دومین بار در جشنواره سینماحقیقت: خانه سینما حاصل تدوین ساعت ها فیلمبرداری از وقایع سال 92 است

پگاه آهنگرانی امسال برای دومین بار با ساخت یک مستند در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت حضور دارد. او می گوید مستند «خانه سینما» حاصل تدوین ساعت ها راش و مصاحبه های فراوان است.
به گزارش ستاد خبری جشنواره سینما حقیقت، پگاه آهنگرانی درباره دلیل ساخت مستند «خانه سینما» توضیح داد: من معتقد بودم این اتفاقی است که باید در تاریخ ثبت شود و به همین دلیل سال 92 که اوج دعواها و تعطیلی خانه سینما بود، بدون هیچ ایده ای شروع به فیلمبرداری از وقایع کردم.
وی ادامه داد: اعضای خانه سینما هم به قدری درگیر این اتفاق بودند که کسی به فکر ثبت این لحظات نبود. همان زمان با فرهاد توحیدی که در آن زمان سخنگوی هیات مدیره بود صحبت کردم که آیا می توانم از این لحظات فیلمبرداری کنم و ایشان موافقت کردند که این کار را انجام دهم اما همان زمان هم برخی موافق و برخی مخالف فیلمبرداری های من بودند چرا که موضوع خیلی امنیتی شده بود.
آهنگرانی با بیان این که راش های گرفته شده از این جریان دو سال دست نخورده باقی ماند، تصریح کرد: دو سال پس از این رویداد مرتضی رزاق کریمی که در آن دوران هم عضو هیات مدیره خانه سینما بود و قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش است با من تماس گرفت و گفت می توانم همکاری با مرکز داشته باشم تا آن راش ها تبدیل به یک فیلم شود.
وی افزود: زمانی که مرکز تهیه کننده شد فیلم را جدی تر شروع کردم. کار دشواری بود چون باید این موضوع تخصصی را به شیوه ای بیان می کردم که تماشاگر از تماشای آن خسته نشود و از سوی دیگر در جریان تمام مسائل از جمله مسائل حقوقی قرار گیرد. به همین دلیل تدوین در طول یک سال و نیم (البته به صورت پراکنده) انجام شد و مصاحبه های بسیاری با آدم های مختلف داشتم.
آهنگرانی در ادامه با اشاره به اهمیت جشنواره سینماحقیقت بیان کرد: برای من که بازیگر هم هستم و علاوه بر این جشنواره در جشنواره فجر هم حضور دارم جشنواره سینما حقیقت بهترین جشنواره ای است که در ایران برگزار می شود. این جشنواره به مراتب از جشنواره فجر به لحاظ مدیریت، برنامه ریزی و... بهتر است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: سینماحقیقت جشنواره مهمی است و هر سال هم مهم تر می شود. کیفیت فیلم ها بسیار بالاست حتی بالاتر از فیلم های داستانی و استقبال بسیاری هم از نمایش فیلم ها در جشنواره می شود.
عوامل تولید مستند «خانه سینما» عبارتند از: کارگردان، پژوهشگر و تدوینگر: پگاه آهنگرانی، دستیار کارگردان و مدیرتولید: افروز شادکی، تصویربردار 
بازگشت