1396-09-19

مردم سرمایه گذاران «در جست و جوی فریده» بودند

آزاده موسوی:ما از طریق کرود - فاندینگ (سرمایه گذاری مردمی) این فیلم را ساختیم که اتفاق مهمی برای ما بود چرا که مردم در کاری مشارکت و سرمایه گذاری می کردند که به هیچ وجه برگشت مادی برایشان نداشت.
آزاده موسوی یکی از کارگردانان مستند «در جست و جوی فریده» با بیان این مطلب به ستاد خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران گفت: تهیه فیلم با کمک مردم تجربه جالبی بود و این حس را در ما به وجود می آورد که با امانت داری بیشتری کارمان را انجام دهیم تا جایی که حتی درباره غذایی که در طول پروژه تهیه می کردیم به این موضوع دقت می کردیم و می خواستیم به هیچ وجه در اعتمادی که به ما شده بود خللی وارد نشود.
این مستند که پیش از به نمایش در آمدنش در جشنواره با داستان پر کششی که دارد توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند داستان دختری به نام فریده را روایت می کند که سال ها قبل توسط زوج هلندی به فرزندی گرفته شده و حالا پس از نزدیک به 40 سال با تمام ترس هایی که دارد به ایران باز می گردد تا کشور خود و خانواده اش را بازیابد.
آزاده موسوی درباره چگونگی انتخاب این سوژه توضیح داد: سال ها قبل داستان زندگی فریده را در گزارشی از روزنامه همشهری خوانیدم و توسط یکی از روزنامه نگاران هلندی با او و شخصیت اش به واسطه نوشته هایش در وبلاگی که داشت آشنا شدیم. پس از گذشت دو سال از این آشنایی به هلند رفتیم تا از نزدیک او را ببینیم. در آن جا متوجه شدیم که نه تنها زندگی اش خاص است که شخصیت منحصر به فردی هم دارد.
کوروش عطائی دیگر کارگردان این فیلم با عنوان اینکه بخشی از این مستند در هلند می گذرد یکی از اهداف فیلم را نشان دادن تقابل فرهنگی میان دو کشور عنوان کرد و گفت: این فیلم به نوعی بحث هویت را مطرح می کند و برای خود من در طی فیلم این سوال مهم شده بود که اگر کسی از کشوری اروپایی بعد از سال ها به زادگاهش برگردد که هیچگاه آن را ندیده و اتفاقا وارد شهری شود که مذهبی و سنتی است چه برخوردی را نشان می دهد و با چه احساسی روبرو می شود.
او با این توضیح که این فیلم سفری برای همه آنها و یافتن جواب سوال هایشان بوده درباره اهمیت جشنواره حقیقت گفت: با اینکه صحبت هایی درباره اکران این فیلم در هلند هم داشته ایم اما می خواستیم \"در جست و جوی فریده\" برای اولین بار در کشورخودمان و در جشنواره حقیقت نمایش داده شود چرا که برایمان مهم بود تا اول از همه بازخورد مستندسازان و مردم خودمان را از این فیلم ببینیم.
«در جست و جوی فریده» چهارشنبه ساعت 21 در سالن شماره یک و جمعه ساعت 15:30 در سالن شماره 5 چارسو نمایش داده خواهد شد.

بازگشت