89/12/10

فيلم مستند بلند «ستاره ها» با موضوع «دفاع مقدس»در «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» توليد شد

         فیلم مستند بلند «ستاره ها» كه شامل شش روایت از شش شهید گرانقدر جنگ تحميلي از مناطق مختلف کشور است، در «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» توليد شد.

         به گزارش روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي،‌ در اين فيلم مستند كه با مشاركت "پژمان لشكري پور"، در اين «مركز» توليد شده،‌ مناطق انتخابی، براساس نواحی خاص قومی- گویشی انتخاب شده اند.

        بر پايه اين گزارش، خلاصه موضوع و عوامل توليد فيلم مستند بلند شش اپيزودي «ستاره ها» به اين شرح است:

1-روایت بدون عکس

در میان عشایر لرستان، فوت یک نفر به معنی کم شدن قدرت طایفه است. "دوشنبه کولی وند" زمان خدمت سربازی اش فرارسيده و جنگ در جریان است. او عازم جبهه نبرد عليه دشمن بعثي می شود.

عوامل: کارگردان: فرهاد ورهرام، تدوین و صداگذاري: مانی پتگر، تصویربردار: محمد رضا حافظی، صدابردار: گوهری، دستیار تصویر: احمد احمدی

 

2-روايت خورشيد نيمروز

سيستان از ديرباز، زادگاه پهلوانان بوده كه در آن، رستم از اسطوره ها مي آيد و يعقوب از تاريخ. امروزه سيستان را كمتر به نام آن قهرماني ها مي شناسيم، در حاليكه سردار رشيد «مير قاسم مير حسيني» مظلوم شهيد شد و مظلوم ماند. خورشيد نيمروز به اين شهيد بزرگوار مي پردازد. مردي كه خود و هم استاني هايش با وجود قرار داشتن در مرز شرقي، 30 ساعت راه مي پيمودند تا در غرب ايران و در خوزستان، به عروج برسند.

عوامل: کارگردان: محمد حسین جبلی جوان، تصویر بردار: محمود مهدی خانی، تدوین: شهاب بشیری، دستیار تصویر: ساجد نوراله نژاد

 

3-روايت 4/4/67

روایت فرزند شهید «حاج بهرام گل آور» از زندگی و نحوه شهادت وي. کسی که شهر آرام و امن خود در شمال كشور ترک کرد و مشتاقانه به دل آتش در جزیره مجنون شتافت. صدیقه گل آور بدنبال پاسخ سوالی است که همچون رازی سالهاست که پنهان مانده و ذهن و روحش  را درگیر کرده است. آیا حاج بهرام گل آور می تواند هنوز زنده باشد؟

عوامل: نویسنده و کارگردان: پیمان نهان قدرتی، تصویربردار: اشکان اشکانی، تدوین: کاوه قهرمان، صداگذاری و میکس: کاوه قهرمان، عکس: سارا مسعودی

 

4-روایت آیت

در اسلام آباد غرب، افراد بسیاری آقا داریوش و آقا محمود  را می شناختند و می شناسند. آنها هر دو، اهل زورخانه و پهلوان و کشتی گیر بودند. آقا داریوش قهرمان اولین دوره جام جهان پهلوان تختی بود. آنها با هم به جنگ رفتند و بچه محل ها هم همراهی شان کردند و حالا هر دو شهید شده اند و آیت، تنها یادگار آقا داریوش ساکت است.

عوامل: کارگردان و تدوينگر: مرتضی علی عباس میرزایی، تصویربردار: مرتضی قره گزلو، صدا گذار: حبیب خزاعی

 

5-روایت آب، آتش، پرواز

شهید ابراهیم اصغری متولد زنجان و فارغ التحصيل رشته ادبیات، در حال تدریس در مدرسه است که جنگ آغاز می شود. او بر اساس احساس وظیفه عازم جبهه می شود و در یگان غواصي، به رزم می پردازد. از او با توجه به رشته تحصيلی اش، نثر و شعرهای زیبايي برجا مانده است.

عوامل: کارگردان: بابک کلانتری، تصویربردار: روح اله بیگی، محقق: لیلی شفاهی مهر، دستیار کارگردان: میثم محمدی،‌ صدابردار:کیومرث امیری، تدوین:میثم میرزایی، مدیر تولید : رحیم روزی جو

 

6-روایت مریم

شهیده «مریم فراهانی» بهیاری است که در سال 63 در آبادان و ضمن رسیدگی به مجروحان جنگ، در اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت می رسد.

عوامل: کارگردان و تدوينگر: عباس امینی، تصویربردار: مجید عیدان، صدابردار: سعید برزی

 

 

روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند وتجربي


بازگشت