1396-09-26

مصطفی رزاق کریمی در نشست «پرواز هدهد»: تمام فیلم هایم را آزادانه ساختم

مصطفی رزاق کریمی گفت: من هیچ گاه عضو هیچ جناحی نبودم و فیلم هایم را آزادانه ساختم.
به گزارش ستاد خبری یازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت در ادامه مجموعه نشست های فیلم خبر که به گفتگوی بی واسطه با کارگردانان مستند حاضر در جشنواره اختصاص دارد فیلم «پرواز هدهد » به کارگردانی « مصطفی رزاق‌کریمی» با حضور ناصر صفاریان منتقد و مستند ساز در آخرین روز جشنواره مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
این کارگردان با اشاره به اینکه سابقه فیلمسازی او به 33 سال قبل در کشور اتریش بازمی گردد درباره علاقه مندی اش به مستند پرتره گفت: زمانی که به صورت حرفه ای شروع به کار کردم به این مقوله رسیدم که دوست ندارم کار آموزشی، تبلیغی یا سیاسی انجام دهم و احساسم این بود که می خواهم دنبال شخصیت ها باشم.
رزاق کریمی با این توضیح که حتی در ساخت فیلم های صنعتی و غیر صنعتی هم باز از دریچه انسان ها به موضوعات نزدیک شده گفت: در مستندهای پرتره همیشه سراغ موضوعات پنهان و ناگفته افراد می روم و پیش زمینه ساخت یک مستند پرتره خوب را در سه اصل می دانم: پژوهش خوب، پژوهش خوب، پژوهش خوب!
کارگردان «پرواز هد هد» که در جشنواره امسال مستند «بانو قدس ایران» را هم در جشنواره داشت کارنامه کاری خود را تنها شامل 4 فیلم شخصی دانست و ادامه داد: من در تمام فیلم هایی که سفارش گرفتم حق انتخاب داشتم و مبنای آن را بر تحقیق گذاشتم چرا که فکر می کنم فیلم های پرتره مسئولیت سنگینی بر عهده کارگردان می گذارند. این فیلم ها نباید شعار بدهند یا کلیشه باشند و یا فرد را کوچک و بزرگ تر از آنچه بوده نشان دهند.
او درباره مستند «پرواز هدهد» که مروری بر زندگی سیاسی-اجتماعی شهید موسی کلانتری اولین وزیر راه و شهرسازی دارد گفت: حتی جوانان خوزستان که در وزارت راه کار می کردند شخصیت او را نمی شناختند در حالیکه شهید موسی کلانتری بخشی از تاریخ ما بوده است.
این کارگردان صداقت را یکی از اصل های همیشگی اش در فیلمسازی برشمرد و گفت:هیچ گاه عضو هیچ جناحی نبودم و فیلم هایم را آزادانه ساختم.
بازگشت