1396-10-27

مراسم معارفه معاونین انیمیشن و مستند مرکز گسترش برگزار شد طباطبایی‌نژاد: امیدوارم امروز نقطه عطفی برای سینمای انیمیشن کشور باشد

مراسم معارفه معاونین انیمیشن و مستند «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» با حضور مدیرعامل، جمعی از مدیران مرکز گسترش و جامعه سینمای انیمیشن کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در ابتدای این مراسم، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد با تشکر از حضور اهالی سینمای انیمیشن در این جلسه گفت: امروز برای سینمای انیمیشن کشور روز مهمی است و امیدوارم نقطه‌ی عطفی برای سینمای انیمیشن کشور باشد.
وی ادامه داد: از دو سال قبل مقرر شد در ساختار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و فعالیتی که در طول بیش از 34 سال انجام می‌گرفت، تغییراتی ایجاد شود و حمایت از تولید فیلم‌های اول و دوم سینمایی، مستند، فیلم کوتاه حرفه‌ای و انیمیشن که در این «مرکز» انجام می‌شد، به تمرکز بر تولید مستند و انیمیشن محدود شود. البته این تصمیم تنها به معنای حمایت ویژه از سینمای مستند نبود و باید اعلام کنم که اساس این تغییر به دلیل رویکرد و حمایتی بود که سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از سینمای انیمیشن کشور مدنظر داشت.
مدیرعامل مرکز گسترش در ادامه افزود: لازم بود در این زمینه تغییراتی را اعمال کنیم و آقای امیرمحمد دهستانی را از جمع دوستان انیماتور برای معاونت انیمیشن مرکز انتخاب کردیم. وظیفه خود می‌دانم از همکارانی که در این سال‌ها، ما را در شورای انیمیشن مرکز همراهی کردند، از جمله استاد سعید توکلیان، روانبخش صادقی، اسماعیل شرعی و محمدعلی صفورا تشکر کنم.
وی ضمن تشکر ویژه از مرتضی رزاق‌کریمی گفت: ایشان طی این سال‌ها در کنار مسوولیت‌های متعددی که برعهده داشتند، مدیریت شورای انیمیشن مرکز را هم عهده‌دار بودند و من بصورت ویژه از ایشان تشکر می‌کنم؛ چون در این سال‌ها مرکز گسترش موفقیت‌های متعددی را در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی انیمیشن کسب کرد.
طباطبایی‌نژاد با بیان این که این روزها به دلیل انتخاب «امیرمحمد دهستانی» زیاد آفرین شنیده است، اظهار کرد: خوشحالم که در ادامه‌ی راه، در کنار ایشان خواهیم بود؛ البته در طول 5 سال گذشته آقای دهستانی ما را در شورای انیمیشن مرکز گسترش همراهی کردند و به حق یکی از آشناترین همراهان ما نسبت به داشته‌ها و کاستی‌ها در حوزه انیمیشن هستند.
وی در ادامه با اشاره به دیداری که پیش از آغاز مراسم با رئیس سازمان سینمایی داشته است، افزود: آقای مهندس حیدریان ضمن عذرخواهی بابت عدم حضور در این جلسه یادآوری کردند که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سینما برای ایشان و سازمان سینمایی، حمایت جدی از انیمیشن است. مشخص است که فارغ از این که انیمیشن هویت مستقل خود را دارد، سینمای امروز جهان بدون انیمیشن هم وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل مرکز گسترش، تقارن تاسیس صنف کارگری انیمیشن و راه‌اندازی معاونت انیمیشن مرکز را به فال نیک گرفت و گفت: بدیهی است این صنوف هستند که در این حوزه نقش اصلی را ایفا می‌کنند و ما در مقام دولت قرار است حامی و همراه صنوف باشیم. آسیفا هم که سال‌های طولانی به عنوان خادم جامعه انیمیشن فعالیت کرده است، امروز می‌تواند در نقش فرهنگی و جدی‌تر خود، حامی و یار و یاور سینمای انیمیشن باشد.
وی ادامه داد: در حکم امیرمحمد دهستانی بحث‌های متعددی را مدنظر قرار دادیم، از جمله ارتباط با مجامع دانشگاهی که مسلماً آقای دهستانی با توجه به ارتباطی که با مراکز دانشگاهی دارند، بهتر از هر کسی به این موضوع واقف هستند. مرکز گسترش در میان فعالیت‌های متنوعی که انجام می‌دهد، تنها در بخش انیمیشن حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد را در دستور کار دارد. خوشبختانه انیمیشن‌های هنری در طول این سال‌ها رشد خوبی داشته‌اند، اما آن چه که در سینمای مستند و انیمیشن با آن مواجه هستیم، عدم ورود جدی به حوزه بازار بین‌المللی فیلم انیمیشن و مستند است.
طباطبایی‌نژاد با بیان این که در دوره پیش‌رو رویکرد «مرکز» توجه جدی‌تر به حوزه بازار جهانی فیلم است، تصریح کرد: می‌خواهیم بازتعریفی برای تولید مشترک داشته باشیم. اگر نتوانیم در تولید مشترک با کشورهای صاحب صنعت این حوزه تعامل داشته باشیم، بدیهی است که ورودمان به بازار فیلم هم ساده نخواهد بود.
دهستانی محبوب‌ترین استاد انیمیشن دانشگاه است
در ادامه‌ی این مراسم دکتر علیرضا گلپایگانی درباره‌ی امیرمحمد دهستانی گفت: اغلب حضار بر توانمندی و قابلیت‌های فراوان ایشان اذعان دارند. به مرکز گسترش و آقای طباطبایی‌نژاد بابت این حسن انتخاب تبریک می‌گویم.
وی ادامه داد: برای من امیرمحمد فراتر از یک دوست و همچون یک برادر بزرگ است. سابقه آشنایی من با امیرمحمد به نیمه‌ی دهه 60 بازمی‌گردد؛ در یک کارگاه کوچک انیمیشن در دانشکده سینما که مردی جوان و خوشرو در کنار من، اولین فیلم کوتاه انیمیشن خود را به سرانجام رساند. در طول این ایام همواره میل ایشان را برای تولید انیمیشن شاهد بودیم. دهستانی به مدت 17 سال یکی از ستون‌های اصلی موسسه «حور» بود. او علاوه بر تولید، کارگردانی و... نیروهایی را در این موسسه که دانشگاهی نانوشته محسوب می‌شد، تربیت کرد که بعدها وارد بازار تولید انیمیشن شدند.
گلپایگانی تولید هزاران دقیقه انیمیشن را مدیون فعالیت‌های امیرمحمد دهستانی دانست و افزود: ایشان در بدو ورود به هیات علمی انیمیشن دانشکده سینما، به محبوب‌ترین استاد انیمیشن بدل شدند. من به دانشجویانی که سر کلاس ایشان هستند غبطه می‌خورم، چرا که همواره سیر رو به رشدی در آموزش دارند. تسلط ایشان به زبان انگلیسی هم باعث می‌شود با دنیای اطلاعات ارتباط داشته و دانسته‌های مفیدی در اختیار دیگران قرار دهند. این انتخاب از دید من تحسین‌برانگیز است و هر کس هم مخالف شخص آقای دهستانی باشد، مخالف علم و دانش او نیست.
جوایز چهار سال اخیر سینمای انیمیشن بی‌سابقه است
در ادامه بهرام عظیمی با اشاره به اتفاقات مثبتی که در زمینه انیمیشن کوتاه و جشنواره‌ای در طول مدیریت سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد رخ داده است، گفت: در این سال‌ها شاهد اتفاقات خوبی بودیم و بسیاری از دوستانی که به صورت حرفه‌ای کار می‌کردند، به مرکز آمدند و توانستند اثری تولید کنند که پیش از این نساخته بودند. جوایزی که دوستان انیماتور در چهار سال اخیر به دست آوردند، بی‌سابقه بوده است.
وی ادامه داد: دهستانی 23 سال داشت که با هم و به همراه چند دوست دیگر، در موسسه حور کار حرفه‌ای را آغاز کردیم. در ادامه برخی رفتند و ما ماندیم و کار کردیم. او تا پیش از دریافت این حکم، انسانی درجه یک از دید ما بود و بعد از این حکم نمی‌دانم چه اتفاقی برای ما رخ می‌دهد و اگر روزی از او تقاضای سرمایه برای ساخت یک فیلم سینمایی داشته باشیم و او موافقت نکند، آیا باز هم همین حرف را درباره امیر می‌زنیم یا نه!؟
عظیمی با بیان این که همواره پس از پست گرفتن، اتفاقات عجیبی برایمان رخ می‌دهد، اظهار کرد: البته امیر انسان خاصی است و از نظر من باسوادترین آدم در انیمیشن ایران است. او بدون تعارف در موسسه حور استاد ما بود و من افتخار این را دارم که در بسیاری از پروژه‌های او انیماتور، نورپرداز و حتی دوبلور بودم. مطالعه امیر از همه بیشتر است و اطلاعات خوبی در زمینه انیمیشن و سینما دارد؛ اما نقطه ضعفش این است که به سفر خارجی نرفته و نیاز دارد بسیاری از استودیوهای جهان و سیستم‌های تولید را از نزدیک ببیند.
وی ادامه داد: حجم انیمیشن‌های مفیدی که امیر ساخته است، بالاست و او همواره پروژه‌های بزرگی در دست داشته است. چنین مسوولیتی برای چنین فردی جای تقدیر دارد. به آقای طباطبایی‌نژاد تبریک می‌گویم که امیرمحمد دهستانی را برای این پست انتخاب کرد. او به قدری با سواد و باشعور است که می‌تواند باعث یک اتفاق در سینمای انیمیشن شود.
عظیمی در پایان با اشاره به صحبت‌هایی که پیرامون تولید مشترک با کشورهای خارجی مطرح شد، بیان کرد: موضوع اصلی این است که بچه‌های کشور ما تشنه‌ی انیمیشن خوب هستند و باید برای این قشر انیمیشن‌های خوب ساخت.
امروز روز شادی ماست
روانبخش صادقی هم با حضور پشت تریبون درباره‌ی امیرمحمد دهستانی گفت: زمانی که صبا در حال راه‌اندازی بود، آقای مسعودشاهی از ما دعوت کرد تا کاری را به نام «پیامبران» ببینیم. آن زمان برای اولین بار نام دهستانی را شنیدم و صحنه‌ای از این انیمیشن را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که حضرت سلیمان بر بالای یک بلندی ایستاده بود و این سکانس به قدری ابهت داشت که انگار آواتار آن سال‌ها را می‌دیدیم. این انیمیشن نسبت به زمان خودش تکنیک بالایی داشت.
وی تاکید کرد: همواره شاهد دقت و وسواس امیر بوده‌ایم؛ همان طور که از استاد توکلیان هم بسیار آموختیم. دهستانی بسیار به روز است و به نظر من از خودگذشتگی کرد که این مسوولیت را پذیرفت. زمانی که مسوولیتی را می‌پذیرید، بسیاری از دوستان تصور می‌کنند حقی از آن‌ها ضایع شده است و این نیازمند یک از خودگذشتگی است. امیدوارم مقداری در این زمینه مدارا کنیم و به نظرات اعضای شورای امیرمحمد دهستانی احترام بگذاریم، چرا که او اعتبار یک جمع است. امروز را به فال نیک می‌گیرم و قطعاً معاونت انیمیشن و حضور دهستانی یکی از نقاط عطف انیمیشن ایران خواهد بود.
صادقی با تشکر از مرتضی رزاق‌کریمی افزود: ایشان با وجود مشغله همواره با روی باز در جلسات حضور داشتند و جا دارد از ایشان تشکر کنم. همین‌طور از آقای طباطبایی‌نژاد که بسیار برای پیشرفت انیمیشن تلاش کردند و حتی در زمان دکتر ایوبی به دنبال شکل‌دهی بنیاد انیمیشن بودند و ما پیگیری‌های ایشان را که توانستند معاونت انیمیشن را در این مرکز ایجاد کنند، به فال نیک می‌گیریم. امیدوارم بتوانیم به اکران‌های عمومی فراتر از مرزها برسیم. امروز روز شادی ماست و مسلماً آینده خوبی برای انیمیشن رقم خواهد خورد.
در ادامه این مراسم ضمن یادی از وحید نصیریان و قرائت فاتحه‌ای برای شادی روح این هنرمند حوزه انیمیشن، با حضور استاد حسین ترابی، طباطبایی‌نژاد و سعید توکلیان، حکم معاونین مستند و انیمیشن مرکز به مرتضی رزاق‌کریمی و امیرمحمد دهستانی اهدا شد.
حضور انیمیشن در سینما و سینما در انیمیشن، کلید اصلی این معاونت است
امیرمحمد دهستانی پس از دریافت حکم خود و تشکر از گلپایگانی، عظیمی و روانبخش صادقی که پیرامون او سخن گفته بودند، گفت: بسیار خوشحالم که معاونت انیمیشن مرکز راه‌اندازی شد. بحث حضور انیمیشن در سینما و سینما در انیمیشن کلید اصلی این معاونت است. ذهنیت ما تولید سینمایی است و می‌خواهیم حداقل یک فیلم سینمایی انیمیشن و حداکثر سه فیلم پر فروش در سال تولید کنیم.
وی تاکید کرد: از تولیداتی که در چارچوب سینمای کودک و نوجوان باشد حمایت حداکثری خواهد شد؛ از جمله آثار با ارزش ویدیویی که ما در ایران از آن محروم هستیم و باید در این مقطع به آن توجه کنیم.
دهستانی با بیان این که انیمیشن‌های هنری ایران وضعیت خوبی دارند، تصریح کرد: ما در این مدت تلاش کردیم که دوستان از تمامی نسل‌ها آثار خوبی تولید کنند که نتیجه آن را دیدیم. امیدوارم در انیمیشن‌های سینمایی هم بتوانیم این پیشرفت را داشته باشیم. از سوی دیگر بحث انیمیشن در سینما بحث مهمی است و قصد داریم پیوندی میان سینمای زنده و انیمیشن داشته باشیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در طول سالیان گذشته برخی افراد به اشتباه وارد عرصه انیمیشن شدند؛ راهکارهای تخصصی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد و باید در این زمینه کمی تعارفات را کنار بگذاریم. در سینما اصل بر کیفیت است و باید اثری تولید کنیم که مخاطب آن را به اثر خارجی ترجیح دهد و مسلماً باید ویژگی‌های بومی و اعتقادی ما را داشته باشد. من چشم به حمایت همگی شما دارم و اگر شما نبودید، به هیچ عنوان این سمت را قبول نمی‌کردم. به پشتوانه‌ی شما نیاز دارم و امیدوارم بتوانیم تحولی در انیمیشن ایران ایجاد کنیم.
آینده سینمای جهان به انیمیشن و مستند تعلق دارد
مرتضی رزاق‌کریمی هم در سخنانی اظهار کرد: حضور در حوزه‌ی انیمیشن مرکز برای من یک فرصت بود. در این چند سال آموزه‌های بسیاری کسب کردم و برای من به عنوان یک فرد بی‌تجربه بسیار جذاب بود. ضمن این که درس‌های اخلاقی و سینمایی بسیاری گرفتم.
وی درادامه جان باختن خدمه نفتکش سانچی را تسلیت گفت و خواستار صبر، شکیبایی و آرامش برای خانواده‌های این عزیزان شد.
رزاق‌کریمی تصریح کرد: از آقای طباطبایی‌نژاد که در این چند سال حمایت ویژه‌ای از تولیدات انیمیشن داشتند، تشکر می‌کنم که اگر اتفاق مثبتی از جمله موفقیت در جشنواره‌ها را شاهد هستیم، حاصل حمایت ایشان و حمایت‌های اخیر محمدمهدی حیدریان از انیمیشن است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: وجه مشترکی در انیمیشن و مستند وجود دارد و آینده سینمای جهان به این دو شاخه تعلق دارد، اما متاسفانه در کشور ما مغفول مانده‌اند. آرزو دارم به زودی شاهد موفقیت‌های روزافزون در حوزه انیمیشن باشیم که البته حضور آقای دهستانی نویدبخش موفقیت‌های بزرگ‌تری در انیمیشن است.
گفتنی است: در این مراسم که اجرای آن برعهده شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود، مسئولان و هنرمندان دیگری نظیر محمدرحیم لیوانی (مدیرعامل صبا)، علیرضا قاسم‌خان (مدیر موزه سینما)، محمدرضا کریمی صارمی (مدیرکل امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، محمدعلی فارسی، رامین حیدری فاروقی، عبدالله علیمراد، مهین جواهریان، فرشته شکیب، اسماعیل شرعی، فرخ یکدانه، امیر سحرخیز، محمد ابوالحسنی، مهرداد زاهدیان، سیدحسین حق‌گو، کیارش زندی، علی نوری اسکویی، معین صمدی، مهدی خرمیان، سعادت رحیم‌زاده، هاجر مهرانی، ناهید صمدی امین، بابک نکویی، کیانوش دالوند، فرنوش عابدی، امیرهوشنگ معین، مهرداد علمداری، مهرداد شیخان، محمد رزینی، جمال رحمتی و... حضور داشتند.

بازگشت