1396-11-21

معاون مستند مرکز گسترش به خبرگزاری مهر گفت: فضای رسانه‌ای جشنواره فجر به مستندها نپرداخت

معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام کرد که فضای رسانه‌ای جشنواره فیلم فجر توجه کمی به آثار مستند حاضر در این رقابت سینمایی داشت.
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، مرتضی رزاق‌کریمی معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگو با خبرگزاری مهر، ضمن اشاره به اکران مردمی فیلم‌های مستند در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: طی چند روز گذشته و با نمایش مستندها در این دوره از جشنواره فجر، در برخی از سالن‌های نمایش مردمی در پردیس ملت، کورش، فرهنگ و استقلال حضور پیدا کردم و متوجه شدم که استقبال مخاطبان از این مستندها بسیار خوب است.
وی ادامه داد: البته این استقبال حداقل برای سینمای مستند نباید به صورت کمی بررسی شود و بگوییم همه سالن‌ها در هنگام نمایش مستندها پر بوده، اما مساله این است که استقبال کیفی از این آثار و میزان رضایت مخاطبان در سانس‌هایی که من حضور داشتم، قابل توجه بود و مخاطبان با رضایت از سالن خارج شده و تا آخر مستندها را دیده‌اند.
معاون مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تاکید کرد: معتقدم استقبال از آثار مستند از سوی مردم در این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر بسیار خوب بود، اما متاسفانه فضای رسانه‌ای جشنواره به صورت کاملا طبیعی به سمت فیلم‌های پُربازیگر و داستانی سوق دارد و چندان برای آثار مستند فضای مناسبی از نظر مطبوعاتی و رسانه‌ای وجود ندارد؛ در حالی که اگر فضای مناسبی فراهم می‌شد، حتماً به بهتر دیده شدن این نوع از سینما کمک می‌کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که تا امروز نوع انتخاب فیلم‌های مستند برای حضور در این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر را چگونه ارزیابی کرده است، بیان کرد: فکر می‌کنم ارزیابی این امر هنوز زود است و معتقدم که باید جشنواره فجر تمام شود تا بازخوردها را دریافت و ارزیابی کنیم.
این تهیه‌کننده مستند توضیح داد: باید به این مساله توجه کرد که فضای اکران برای سینمای مستند بعد از جشنواره فیلم فجر چگونه خواهد بود، چرا که اگر سیاست حضور سینمای مستند در جشنواره فیلم فجر با رویکرد اکران همراه باشد، باید شاهد اکران عمومی و گسترده این مستندها باشیم.
رزاق‌کریمی در پایان گفت: امیدوارم به مرور فرهنگسازی برای تماشای این گونه فیلم‌ها در اکران عمومی اتفاق بیفتد.


بازگشت