1396-12-15

رئیس کانون کارگردانان در مراسم رونمایی از انیمیشن «قلب سیمرغ»: امیدوارم در زمان حیات وحید نصیریان‌ها شاهد اکران فیلم‌شان باشیم

محسن امیریوسفی گفت: امیدوارم وحید نصیریان‌هایی که در سینمای ایران هستند یا در آینده در تمام حوزه‌های سینما بصورت مستقل شروع به کار می‌کنند، چنین اتفاقی را تجربه نکنند و در زمان حیات خود شاهد اکران فیلم‌شان باشند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، آیین رونمایی از انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» به کارگردانی زنده‌یاد وحید نصیریان، شب گذشته (۱۴ اسفندماه) با حضور جمع پُرشماری از مسئولان، سینماگران و انیماتورها در موزه سینما برگزار شد
در ابتدای این مراسم مجری برنامه آخرین دست نوشته‌ی وحید نصیریان را قرائت کرد و گفت: وحید نصیریان هنرمندی مستقل بود و در کنار خلق آثاری ارزشمند، بهترین سال‌های پرثمر زندگی‌اش را به پای خلق اولین انیمیشن سینمایی ایران «قلب سیمرغ» گذاشت که از هشت سال پیش مورد بی‌مهری واقع شد. نتیجه این بی‌عدالتی دیده نشدن نه تنها این اثر بلکه نادیده گرفته شدن بسیاری از آثار ارزشمند این هنرمند بود.
در ادامه این مراسم روانبخش صادقی؛ رئیس انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا) گفت: وحید با «سه قطره خون» اثری از صادق هدایت کار خود را آغاز کرد که از دید من می‌خواست خیلی محکم خودش را در حوزه انیمیشن نشان دهد. همواره حفره‌ای در قلبش داشت و به همین دلیل انیمیشن «حفره» را ساخت. کنتراست عجیبی با اطراف و دوستانش داشت و به همین دلیل «کنتراست» را ساخت. «جای دیگر» را تهیه کرد چون از دید من احساس می‌کرد به جای دیگری تعلق دارد؛ همچنان که در زندگی عادی هم با صراحتی که داشت، متعلق به این دنیا نبود. سادگی داشت که کمتر کسی از ما شاید داشته باشد. «قفس» را ساخت چون احساس می‌کرد باید از این قفسی که برایش وجود دارد رهایی یابد و به جایی رسید که عرصه سیمرغ را یافت و آن جا بود که «قلب سیمرغ» را ساخت.
وی افزود: این انیمیشن هنوز به لحاظ کارگردانی کاری قابل اعتنا است و اگر در زمان خودش اکران می‌شد، می‌توانست مخاطب بسیاری داشته باشد. این انیمیشن کارگردانی و روایت خوبی دارد که من در آثار دیگر انیمیشن کمتر دیدم. وحید در سال آخر زندگی‌اش سرکشی‌هایی داشت که می‌خواست آن‌ها را رام کند؛ به همین دلیل در حال ساخت «رام کردن ماهی سرکش» بود. کاش قلب سیمرغ در زمان خودش اکران می‌شد و بسیاری کاش‌های دیگر که امیدوارم آن‌ها را برای هنرمندان دیگر نگاه نداریم. در همین زمانی که زنده هستند بگذاریم کار کنند و پای آن‌ها بایستیم، حتی اگر شکست بخورند. حیف که وحید نیست اما یادش با ما بوده و هست.
سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد؛ مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم درباره‌ی اکران «قلب سیمرغ» گفت: برای من که در جلسات متعدد رونمایی از فیلم‌ها حضور داشتم، امشب بسیار متفاوت است، به این دلیل که وحید نصیریان برای من نه یک همکار بلکه یک رفیق بود. در دو مرحله با وحید نصیریان به واسطه «قلب سیمرغ» همکاری داشتم. سال ۸۶ تا ۸۸ به عنوان قائم‌مقام مرکز گسترش با ایشان آشنا شدم و تماشاگر تلاش‌های شبانه‌روزی‌اش برای «قلب سیمرغ» بودم. سال ۹۲ که مدیرعامل مرکز شدم ابتدا وحید نصیریان بسیار خوشحال بود که حوزه هنری در حال تدارک اکران انیمیشن‌اش است. آن روزها برای من و وحید که امید به اکران این انیمیشن داشت، روزهای خوشایندی بود، اما نمی‌دانم چه اتفاقی رخ داد که آب پاکی را روی دست وحید ریختند و «قلب سیمرغ» اکران نشد.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰ بار جلسه گذاشتیم و با آدم‌های مختلفی درباره اکران «قلب سیمرغ» حرف زدیم و هیچ‌گاه هم پاسخ منفی نشنیدیم و همین باعث تاسف بود که هر بار به امید روزی دیگر، اکران فیلم به تعویق می‌افتاد. امروز خوشحالم که «قلب سیمرغ» به هر شکل روی پرده رفت و محزونم که وحید عزیز در جمع ما نیست. برای روح بلندش آرزوی آرامش دارم.
در ادامه این مراسم افسانه جابری با قرائت متنی از حاضران خواست از نگاه وحید نصیریان فیلم را ببینند و از اکران این انیمیشن حمایت کنند.
جلال نصیریان عموی وحید نصیریان هم از تمام کسانی که برای اکران انیمیشن «قلب سیمرغ» تلاش کردند، تشکر کرد.
محسن امیریوسفی؛ رئیس شورای مرکزی کانون کارگردانان خانه سینما هم ضمن حضور در این مراسم گفت: مطمئن هستم که روح وحید عزیز در گوشه‌ای از سالن مشغول تماشای ما است و به ما می‌خندد. خنده‌اش بیشتر از این بابت است که من به عنوان یکی از دوستان صمیمی‌اش این جا صحبت می‌کنم و به عنوان رئیس کانون کارگردانان درباره‌ی وحیدی حرف می‌زنم که یکی از متفاوت‌ترین کارگردانان سینمای ایران بود، اما متاسفانه قدرش را ندانستند.
وی با بیان این که این قدر ندانستن اتفاقی بسیار ظالمانه بود، افزود: چند بار باید این جا بایستیم و حسرت دوستان از دست رفته‌مان را بخوریم و به ظاهر اظهار خوشحالی کنیم که فیلمشان فرصت اکران یافته است. جای وحید خالی است و ای کاش این اتفاق زمان بهتری می‌افتاد. پس از هشت سال به همت گروه هنر و تجربه و آقای طباطبایی‌نژاد این فرصت فراهم شد، اما ای کاش در زمان حیات وحید شاهد اکران انیمیشن‌اش بودیم. امیدوارم وحید نصیریان‌هایی که در سینمای ایران هستند یا در آینده در تمام حوزه‌های سینما بصورت مستقل شروع به کار می‌کنند، چنین اتفاقی را تجربه نکنند و در زمان حیات خود شاهد اکران فیلمشان باشند.
در پایان این مراسم انیمیشن «قلب سیمرغ» برای حاضران در سالن نمایش داده شد.
گفتنی است: در مراسم افتتاح اکران فیلم انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» در موزه سینما، مسئولان و هنرمندانی چون: روانبخش صادقی (رئیس آسیفا)، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، مرتضی رزاق‌کریمی، ابوالفضل رازانی، سعید توکلیان، دکتر علیرضا گلپایگانی، عباس اسداللهی، امیرمحمد دهستانی، دکتر محمدعلی صفورا، امیر سحرخیز، اسماعیل شرعی، محسن امیریوسفی، بیژن میرباقری، محمد شیروانی، مهدی نادری، امیر توده‌روستا، بهرام عظیم‌پور، کامران رسول‌زاده، شهنام صفاجو، سعادت رحیم‌زاده، الهام پاوه‌نژاد، علیرضا شفقی‌نژاد، امیر عابدی، رسول بابارضا، مهرداد علمداری، زینب تبریزی، سعید ترخانی، مهرداد شیخان، خدایار قاقانی و... حضور داشتند.

بازگشت