1396-12-26

مراسم تودیع «علی کفراش» همکار قدیمی «مرکز» برگزار شد

مراسم تودیع «علی کفراش» یکی از همکاران قدیمی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان ایران، عصر روز گذشته -21 اسفندماه 96- در سالن سینماحقیقت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مرکز گسترش در ابتدای این مراسم با اشاره به فعالیت‌های علی کفراش گفت: ایشان به مدت ۳۲ سال و سه ماه در دو مجموعه‌ی انجمن و مرکز به خدمت پرداخت. از ۲۸ آذر ماه ۱۳۶۴ وارد انجمن سینمای جوان شد و بیشتر فعالیت خود را در امور شهرستان‌های انجمن و جشنواره سینمای جوان پشت سر گذاشت و مدتی هم مدیر دفتر تهران انجمن سینمای جوان بود. او سال ۸۵ به دعوت محمد آفریده به مرکز آمد و در معاونت فرهنگی این مجموعه مشغول به کار شد.
وی ادامه داد: محمد آفریده که در این جلسه به دلیل مشغله امکان حضور نیافتند، به من یادآوری کردند که علی کفراش را با دو واژه توصیف کنم: صبوری و آرامش.
در ادامه سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد درباره‌ی علی کفراش گفت: آرامش و صبوری کلید واژه‌های شخصیت ایشان است. در دوره‌ای که به عنوان قائم‌مقام مرکز با ایشان در ارتباط بودم، در بخش فیلم‌های سینمایی بسیار پرکار بود که طی دو دوره ۱۳ فیلم سینمایی اول و دوم به جشنواره فجر دادیم. برای من نظم، وظیفه‌شناسی و تعهدی که علی کفراش نسبت به وظایف اداری‌اش داشت، جالب توجه بود.
وی ادامه داد: همواره به دو شکل رفع تکلیف و یا ادای آن می‌توان به وظایف عمل کرد. آقای کفراش همواره ادای تکلیف می‌کرد و همواره امور را مسولیتی می‌دانست که با بررسی همه‌جانبه و با تمام وجود آن را انجام می‌داد. ایشان مسولیت پیگیری امور تولید را در دوره مدیریت من برعهده داشت و همواره مسوولیت خود را با حسن نیت انجام می‌داد. بی‌هیچ تعارفی می‌گویم که بجز خیر و مهربانی در همه سال‌های همکاری چیزی از او ندیدم. همین جا هم از شما قول می‌گیرم که در جشنواره سینماحقیقت از تجربیات شما بهره ببریم و این همکاری همچنان به شکل‌های مختلف ادامه یابد.
جعفر صانعی‌مقدم هم که در مقاطعی مدیریت انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش را برعهده داشته، درباره علی کفراش گفت: زمانی که ما وارد انجمن شدیم ۵ یا ۶ شهر دفتر انجمن سینمای جوان وجود داشت و ما تصمیم داشتیم تعداد این دفاتر را به ۵۰ تا ۶۰ شهر برسانیم. این کار نیازمند برنامه‌ریزی سخت بود که خوشبختانه به کمک آقایان کفراش و تجدد ظرف ۶ ماه این برنامه‌ریزی انجام شد. پس از آن وقفه‌ای ایجاد شد تا من به عضویت شورای تولید مرکز درآمدم. ایشان و آقای مرادی جز افرادی بودند که من برای دریافت بازتاب‌های طرح از سوی مستندسازان به آنها مراجعه می‌کردم و نظرات صریح ایشان بسیار به من کمک می‌کرد.
وی ادامه داد: بسیاری اوقات ویراستاری امور را به او می‌سپردیم، چون دقت بسیاری دارند. سینمای جوان در سال ۶۴ و همچنین مرکز در آن سال‌ها با نگاهی خاص از سوی معاونت سینمایی به وجود آمد. نگاه این بود که مراکزی جهادی ایجاد شود تا اتفاقی در سینما رخ دهد و حال دستاورد تلاش‌های کارمندان این دو نهاد را در سینمای کشور می‌بینیم که خوشبختانه همچنان مراکزی زنده هستند.
در ادامه مرتضی رزاق‌کریمی با تاکید بر این که علی کفراش هیچ ویژگی منفی در کار و رفتارش ندارد، تصریح کرد: من سه دوره با ایشان در ارتباط بودم؛ یک دوره مربوط به زمانی است که من به عنوان تهیه‌کننده برای ساخت یک فیلم سینمایی به مرکز گسترش مراجعه می‌کردم. در همان زمان در برخورد با ایشان با شخصیتی آرام و متین در عین حال حرفه‌ای و دقیق روبه‌رو بودم. در دوره‌ای که عضو شورای تولید مرکز بودم هم با آقای کفراش ارتباط مستقیم داشتم و در پنج سال اخیر هم در معاونت فرهنگی در خدمت ایشان بودم. پیش از این کتابی پیرامون یک تئوری خوانده بودم که قدرت نه مثبت را توضیح می‌داد و علی کفراش بی‌آنکه این کتاب را خوانده باشد، مصداق این تئوری بود. در تمام این سال‌ها تعامل خوبی با فیلمسازان داشت و به بسیاری از افراد نه گفت، اما طوری این پیام را منتقل کرد که فرد دلخور نشده است.
سعید پوراسماعیلی معاون آمورش انجمن سینمای جوانان ایران هم با اشاره به ورودش به این انجمن در سال ۶۴ گفت: من در دفتر نجف‌آباد هنرجو بودم و در رفت‌و‌آمدهایی که به تهران داشتیم کفراش، تجدد و لباس‌چی نام‌هایی بودند که بجز نام مدیریت به دفعات می‌شنیدیم و حسن خلق‌شان باعث انجمنی شدن ما تا به امروز شد. در روزهایی که من مدرس بودم و علی کفراش مسوول دفتر تهران بود، شاهد نمونه خوب یک دفتر استاندارد بودم که همه چیز به قاعده اتفاق می‌افتاد.
وی خطاب به علی کفراش گفت: من به نمایندگی از جوان‌هایی که از سال ۶۴ تا به حال در انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش از حضور شما استفاده کردند و باعث کشف استعدادهایشان شدید، از شما تشکر می‌کنم.
در ادامه این مراسم سیدجواد میرهاشمی اظهار کرد: نقل قولی از آقای باستانی‌پاریزی دارم. دکتر باستانی از ضرب‌المثلی چینی استفاده می‌کرد و می‌گفت \"وقتی پیرمردی فوت می‌کند چینی‌ها مثال می‌زنند که کتابخانه‌ای دفن می‌شود\" اما در ایران وقتی کسی بازنشسته می‌شود، کل کتاب‌ها به باد می‌رود. خوشحالم که آقای طباطبایی‌نژاد از ادامه همکاری با آقای کفراش گفتند و تجربه ایشان حفظ خواهد شد.
فرهاد ورهرام هم با اشاره به اولین حضورش در مرکز گسترش به عنوان داور جایزه شهید آوینی گفت: دو سال پیاپی داور این رویداد بودم که به نظرم جایزه رقابتی بسیار خوبی بود. آقای کفراش اولین کسی بود که با اسمش آشنا شدم. این مرکز ویژگی‌های مثبتی دارد که به نظرم مهمترین آن این است که بدنه بسیار خوبی دارد؛ کارمندانی بسیار با اخلاق و محکم که امیدوارم با وجود تغییر مدیران همچنان باقی بمانند.
در ادامه وحید موسائیان با یادآوری خاطرات گذشته از انجمن گفت: هر کدام از بچه‌های مرکز یا انجمن سینمای جوان که بازنشست می‌شوند، پاره‌ای از تن ما هم بازنشست می‌شود. هر فریمی که در دوران آماتوری و نیمه حرفه‌ای یا حرفه‌ای که ساخته‌ام، مدیون تک‌تک آدم‌هایی هستم که در انجمن و مرکز گسترش کار می‌کنند؛ از نگهبانی گرفته تا مدیران. تک تک این افراد در زندگی کاری ما نقش داشته‌اند.
محمدرضا بهشتی هم درباره‌ی خصلت‌های اخلاقی علی کفراش گفت: من از سال ۶۵ با ایشان آشنا شدم و چقدر سریع زمان می‌گذرد. سال‌ها به عنوان همکار در خدمت ایشان بودم و حالا دوست یکدیگر شده‌ایم. امیدوارم هرجا هستند موفق باشند. زحمات ایشان را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنیم.
در پایان این مراسم و پس از تشکر علی کفراش از حاضران، با حضور آقایان طباطبایی‌نژاد و رزاق‌کریمی، لوح سپاس و هدایایی به این همکار قدیمی مرکز اهدا شد. همچنین هدایایی از سوی انجمن سینمای جوانان ایران به نمایندگی سعید پوراسماعیلی، پژمان لشگری‌پور، ابراهیم تجدد و جمع دیگری از دوستان و همکاران وی، به علی کفراش اهدا شد.

بازگشت