1397-02-26

۵ جایزه جشنواره حسنات به تولیدات مرکز گسترش

دو فیلم مستند و سه انیمیشن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موفق به کسب جایزه از هفتمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات شدند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم کوتاه حسنات شب گذشته -۲۵ اردیبهشت ماه- در سالن سینما فلسطین شهر اصفهان برگزار شد.
جایزه بهترین فیلم کوتاه پویانمایی این جشنواره به «داش آکل» به کارگردانی هاجر مهرانی رسید و هیئت داوران جایزه ویژه خود در بخش پویانمایی را به معین صمدی برای فیلم «جمشید، مرثیه‌ای بر یک اسطوره» تقدیم کرد. همچنین محمدرضا عابدی موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه برای انیمیشن «پیشخدمت» شد. این سه انیمیشن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بودند.
همچنین جایزه بهترین پژوهش به «مرز مه‌آلود» به کارگردانی آتبین حسینی از تولیدات مرکز گسترش رسید و مهدی اسدی نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند از نگاه داوران جوان را برای فیلم «جمعه قالی» که با حمایت مرکز گسترش ساخته شده، دریافت کرد.
در مراسم اختتامیه این جشنواره رسول صدرعاملی دبیر هفتمین جشنواره فیلم حسنات بیان کرد: بیش از ۳۰ فیلم بخش مسابقه امسال با فاصله زیادی از سال‌های قبل بسیار درخشان بودند و امیدواریم این فیلم‌ها پس از جشنواره تکثیر شود و در اختیار همگان قرار گیرد. بسیاری از کشورهای جهان از ما خواستند فیلم‌های آنها درباره احسان و نیکوکاری رابه نمایش بگذاریم که این سال آینده رخ می دهد.ضمن اینکه امسال در زمینه پویانمایی نیز رشد چشمگیری داشتیم.
بخش دیگر این مراسم به بزرگداشت ایرج طهماسب اختصاص داشت. وی در این بخش روی صحنه آمد و در سخنانی کوتاه بیان کرد: من از اینکه اصفهانی نیستم حسرت می خورم. در کلیپی که پخش شد از لاله ها گفتند ولی من دلم برای لاله های واقعی سوخت. چند سال پیش برای من بزرگداشت گرفتند و من همان زمان گفتم که اگر فکر کردید که اگر بزرگداشت بگیرید من می روم اینگونه نیست حالا امسال هم آمدم بگویم که من با این بزرگداشت ها نمی روم.
همچنین سید عباس صالحی پیامی به هفتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان فرستاد که در آیین اختتامیه این جشنواره در سینما فلسطین اصفهان قرائت شد.

جایزه زاون در جشنواره کودک
علیرضا رضاداد دیگر مهمان این مراسم نیز گفت: برگزاری جشنواره «حسنات» یکی از کارهای نیک است که توسط زاون قوکاسیان راه ا‌ندازی شده است.باید اعلام کنم برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در اصفهان دایمی شده است و این نوید را می‌ دهم که به پیشنهاد اعضای شورای شهر اصفهان در جلسه دبیرخانه، جایزه زاون قوکاسیان برای جشنواره کودک و نوجوان طراحی شده است که توسط خود هنرمندان اصفهانی داوری می شود.

برگزیدگان جشنواره
هنگام نوبت اهدای جوایز نیز ابتدا برگزیدگان بخش فیلمنامه جشنواره معرفی شدند و دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلمنامه کوتاه در این بخش به «مغاک» نوشته لیلا حکمت نیا از تهران رسید و جایزه بهترین فیلمنامه کوتاه پویانمائی نیز به «پرنده آرزوها» نوشته زیبا ارژنگ از اراک تعلق گرفت.
در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند و پویانمایی به انتخاب هیات داوران جوان، فیلم «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام حاج ابول لو(ارک)از تبریز موفق به کسب عنوان بهترین فیلم کوتاه داستانی از نگاه داوران جوان شدند و مهدی اسدی از تهران نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه مستند از نگاه داوران جوان را برای فیلم «جمعه قالی» دریافت کرد. همچنین جایزه بهترین فیلم کوتاه پویانمائی از نگاه داوران جوان به « ایکی » به کارگردانی پرستو کاردگر از تهران تعلق گرفت.
در بخش مستند فیلم «بی‌گدار» به کارگردانی علیرضا دهقان از یزد موفق به کسب عنوان بهترین فیلم کوتاه مستند شد. وی هنگام کسب جایزه روی سن رفت و با توجه به مضمون مستند خود عنوان کرد: کشور ما به طور نگران کننده ای با بحران آب مواجه است. اگر همین حالا رسیدگی نشود تا ۲۰ سال آینده میلیون ها نفر در سراسر کشور مجبور به ترک شهرهای خود می شوند. امیدوارم مسولین و مردم نسبت به این بحران بی تفاوت نباشند.
فاطمه مرزبان از گرگان نیز جایزه بهترین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه مستند را برای فیلم «من می‌مانم» دریافت کرد.
همچنین جایزه بهترین پژوهش به «مرز مه‌آلود» به کارگردانی آتبین حسینی از تهران تعلق گرفت و هیأت داوران جایزه ویژه خود در بخش فیلم مستند را به حجت طاهری از نورآباد ممسنی برای فیلم « زندگی در خور موسی » تقدیم کردند. در این بخش هیأت داوران جشنواره از دو فیلم « داستان عروسک‌ها» به کارگردانی سید مصطفی فخاری نیری از یزد و «داداسلطنه» به کارگردانی هادی احمدی از بانه تقدیر کردند و جایزه دبیرخانه جشنواره نیز به فیلم «رودنامه خوانی»از فرشاد احمدی دستگردی از اصفهان تعلق گرفت.
دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم کوتاه پویانمایی به «داش آکل» به کارگردانی هاجر مهرانی از بوشهر رسید و پرستو کاردگر از تهران نیز جایزه بهترین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه پویانمایی را برای فیلم «ایکی» دریافت کرد. همچنین هیئت داوران جایزه ویژه خود در بخش پویانمایی را به معین صمدی از کرمانشاه برای فیلم «جمشید، مرثیه‌ای بر یک اسطوره» تقدیم کردند و جایزه بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه پویانمائی نیز به فیلم « پیشخدمت » نوشته محمدرضا عابدی از اصفهان تعلق گرفت.
در پایان برگزیدگان بخش داستانی جشنواره نیز فیلم « مانیکور» به کارگردانی آرمان فیض از تهران موفق به کسب عنوان بهترین فیلم کوتاه داستانی شد و آقای طوفان نها قدرتی از تهران نیز جایزه بهترین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه داستانی را برای فیلم «زونا» دریافت کرد.
همچنین جایزه بهترین بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه داستانی به «مانیکور» به کارگردانی آرمان فیض از تهران تعلق گرفت و هیأت داوران جایزه ویژه خود در بخش فیلم کوتاه داستانی را به عاطفه محرابی از تهران برای فیلم «ساعت چهار» تقدیم کردند.
در این بخش جایزه زاون به فیلم «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام حاج ابول لو (ارک) از تبریز اهداء شد و هیأت داوران جشنواره از فیلمنامه فیلم کوتاه داستانی « لابلای درختان» به کارگردانی محسن نبوی از شیراز تقدیر کردند. همچنین در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی جایزه بهترین تصویربرداری نیز به علی آبپاک از تبریز برای فیلم «حیوان» رسید.
بازگشت