1397-03-22

فرشاد فدائیان زندگی اوسا احمد نجار را مقابل دوربین برد

فرشاد فدائیان مستندساز باسابقه‌ی سینمای ایران، تصویربرداری و تدوین مستند «اوسا احمد نجار و موريانه‌ها» را به پایان رسانده و این روزها ساخت موسیقی و صداگذاری آن در حال انجام است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در خلاصه موضوع مستند «اوسا احمد نجار و موریانه‌ها» آمده است: «اوسا احمد را تمام اهالى خانه‌هاى روستاى نيمه كوهستانى- نيمه جنگلى «ريكنده» مازندران مى‌شناسند؛ او در و پنجره و سقف خانه‌هاى بيشتر اهالى ريكنده و روستاهاى همجوار را به دست خود ارّه كرده و ساخته است. اوسا احمد مردى است چابك با جثه‌اى نحيف و اگرچه افتاده، اما هنوز در سوداى كوفتن و اره كردن. او تكه زمينى دارد براى كشت نيشكر و دخترى گرفتار عارضه‌ى كليه؛ حالا هم دلواپس سلامت دختر سى و دو ساله‌ى خود است و هم دلواپس خانه‌ى خود كه مانند ديگر خانه‌هاى دست‌ساخته‌اش در روستا، از موش و موريانه در معرض فروپاشى‌ست...»
فرشاد فدائیان درباره‌ی شیوه شکل‌گیری این مستند گفت: زمانی که فیلم «عشاق مزرعه نیشکر» را در روستایی در مازندران می‌ساختم، با اوسا احمد نجار آشنا شدم و پس از موافقت شورای مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، ساخت آن را آغاز کردم.
وی ادامه داد: در حال حاضر تصويربردارى و تدوين اين مستند تمام شده و پیش‌بینی می‌شود دو ماه دیگر با پایان صداگذاری و ساخت موسیقی آماده نمایش شود.
گفتنی است که عوامل تولید مستند «اوسا احمد نجار و موريانه‌ها» عبارتند از: پژوهش، تصویر، كارگردانى، تدوين و تهيه: فرشاد فداييان، دستيار تصوير و صدا: فراز فداييان، دستيار تدوين و ويرايش صدا: عليرضا براتى، عكس: ريحانه محمودى، موسيقى: على چولايى، محصول مركز گسترش سينماى مستند و تجربى

بازگشت