1397-03-30

همزمان با تولد سهراب شهیدثالث مستند سینمایی «سفر سهراب» اکران می شود

همزمان با سالروز تولد ۷۴ سالگی سهراب شهیدثالث فیلمساز فقید ایران، مستند سینمایی «سفر سهراب» به تهیه کنندگی و کارگردانی امید عبدالهی روی پرده می رود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی»، همزمان با زادروز ۷۴ سالگی سهراب شهیدثالث فیلمساز فقید ایران، مستند سینمایی «سفر سهراب» که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده در گروه سینمایی «هنر تجربه» اکران می شود.
بر همین اساس قرار است برای نخستین بار چهار اثر آلمانی زبان و شاخص این فیلمساز شهیر و به همراه فیلم «یک اتفاق ساده» به عنوان یک اثر ماندگار از شهیدثالث در قالب هفته های فیلم در تهران و دیگر شهرهای کشور روی پرده رود.
مستند «سفر سهراب» پرتره ای متفاوت درباره سهراب شهیدثالث، به عنوان یکی از موثرترین آغازگران سینمای نوین ایران است، که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده و مهمترین مقاطع کار و زندگی این کارگردان، یعنی زمانی که موفق به ساخت دو فیلم «یک اتفاق ساده» و «طبیعت بی جان» شد را به تصویر می کشد. نخستین نمایش رسمی این مستند در دهمین جشنواره بین المللی مستند ایران، سینما حقیقت بوده است و از سوی هیات داوران این جشنواره، به عنوان یکی از نامزدهای دریافت تندیس هنر و تجربه برای بهترین فیلم مستند معرفی شد.
آیین افتتاحیه فیلم «سفر سهراب» در تاریخ ۶ تیرماه، ساعت ۱۸ و در موزه سینما برپا می شود. در این مراسم جمعی از بزرگان عرصه سینما و فرهنگ ایران درباره سینمای شهیدثالث صحبت می کنند و در ادامه عوامل مستند «سفر سهراب» درباره روند ساخته شدن این فیلم توضیح می دهند.
لازم به توضیح است فیلم های بلند «درخت بید»، «آخرین تابستان گرابه»، «فرزند خوانده ویرانگر» و «هانس، جوانی از آلمان» چهار اثر آلمانی سهراب شهیدثالث هستند که قرار است با زیرنویس فارسی به نمایش گذاشته شوند.
امید عبدالهی کارگردان مستند سینمایی «سفر سهراب»، فارغ التحـصیل مقطع کارشناسی رشته سینما است که تاکنون فیلم های کوتاه و مستندی چون « بادی که می وزد»، «میان دو خواب»، «شیوه شاغلام»، «پانسمان»، «کورسو»، «میزبان» و «برندگان» را کارگردانی کرده است و با این آثار جوایزی چون تقدیر ویژه هیات داوران از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه کلرمون فران در فرانسه، جایزه بزرگ بهترین فیلمساز از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ساپورو ژاپن، مدال برنز از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ملل اتریش، جایزه حمایتی صندوق بِرتا از جشنواره ایدفا هلند، جایزه ویژه هیات داوران از جشنواره بین المللی اسماعیلیه مصر و و... را از آن خود کرده است.
عبدالهی علاوه بر کارگردانی، پژوهش و تدوین فیلم «سفر سهراب» را هم به عهده داشته است. دیگر عوامل این فیلم عبارتند از: رضا تیموری: تصویربردار، مهدی احمدی: گوینده گفتار متن، حسن شبانکاره: طراحی و ترکیب صدا، امیر بیات: آهنگساز، میثم عباسی: دستیار کارگردان و مدیر تولید، لیلا قدرت الهی: عکاس و پریسا ساسانی: مدیر روابط عمومی، محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
بازگشت