1397-05-22

منوچهر عسگری‌نسب درگذشت

استاد منوچهر عسگری‌نسب مستندساز و کارگردان محترم سینمای ایران، پس از طی یک دوره بیماری، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی متولد 1315 کرمان، دارای مدرک کارشناسی سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) بود. عسگری‌نسب فعالیت سینمایی خود را از سال 1345 با کارگردانی فیلم‌های مستند تلویزیونی آغاز کرد و سپس به تهیه فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی، تدریس کارگردانی و اقتصاد سینما در دانشکده‌های سینمایی پرداخت.
زنده‌یاد منوچهر عسگری‌نسب کارگردانی فیلم‌های «آن سوی مه (1364)»، «خانه در انتظار (1366)»، «هی جو (1367)»، «پاییز بلند (1372)» و تهیه‌کنندگی فیلم‌های «چمدان (1365)»، «همسر (1372)» و «بازمانده (1373)» را در کارنامه فیلمسازی خود به ثبت رساند.
در پاییز 1395 و در جریان برگزاری دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ضمن نمایش فیلم‌های مستند «جشن سده» و «پیری سوز چکچکو» منوچهر عسگری‌نسب، در آیین اختتامیه‌ی این رویداد با اهدای تندیس فیروزه‌ای سینماحقیقت و لوح تقدیر، از این فیلمساز پیشکسوت تجلیل بعمل آمد.
مدیرعامل، معاونین، مدیران و کارکنان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مصیبت درگذشت استاد «منوچهر عسگری‌نسب» را به خانواده‌ی محترم آن مرحوم و جامعه سینمای مستند ایران تسلیت گفته، برای آن عزیز سفر کرده آمرزش روح و علو درجات الهی مسئلت می‌نمایند.
گفتنی است: مراسم تشییع پیکر این هنرمند سینما ساعت 9 صبح سه‌شنبه 23 مرداد 97 از مقابل ساختمان شماره 2 خانه سینما (خیابان وصال) برگزار می‌شود.
روحش شاد و قرین رحمت الهی باد.

بازگشت