90/01/27

فيلم مستند بلند «ستاره ها» با موضوع «دفاع مقدس»آمادۀ نمايش عمومي شد

 

         فیلم مستند بلند «ستاره ها» كه شامل شش روایت از شش شهید گرانقدر جنگ تحميلي از مناطق مختلف کشور است، در «مركز گسترش سينماي مستند و تجربي» توليد و آماده نمايش عمومي شد.

         به گزارش روابط عمومي مركز گسترش سينماي مستند و تجربي،‌ در اين فيلم مستند كه با مشاركت «پژمان لشكري پور» تهيه شده،‌ مناطق انتخابی براساس نواحی خاص قومی- گویشی انتخاب شده اند.

         بر پايه اين گزارش، روايت شش گانه ي  مستند بلند «ستاره ها» به اين شرح است:

         يك- روایت بدون عکس (فرهاد ورهرام): در میان عشایر لرستان، فوت یک نفر به معنی کم شدن قدرت طایفه است. "دوشنبه کولی وند" زمان خدمت سربازی اش فرارسيده و جنگ در جریان است. او عازم جبهه نبرد عليه دشمن بعثي می شود...

         دو- روايت خورشيد نيمروز (محمد حسین جبلی جوان): سيستان از ديرباز، زادگاه پهلوانان بوده كه در آن، رستم از اسطوره ها مي آيد و يعقوب از تاريخ. امروزه سيستان را كمتر به نام آن قهرماني ها مي شناسيم، در حاليكه سردار رشيد «مير قاسم مير حسيني» مظلوم شهيد شد و مظلوم ماند. خورشيد نيمروز به اين شهيد بزرگوار مي پردازد. مردي كه خود و هم استاني هايش با وجود قرار داشتن در مرز شرقي، 30 ساعت راه مي پيمودند تا در غرب ايران و در خوزستان، به عروج برسند.

         سه- روايت 4/4/67  (پیمان نهان قدرتی): روایت فرزند شهید «حاج بهرام گل آور» از زندگی و نحوه شهادت وي. کسی که شهر آرام و امن خود در شمال كشور ترک کرد و مشتاقانه به دل آتش در جزیره مجنون شتافت. صدیقه گل آور بدنبال پاسخ سوالی است که همچون رازی سالهاست که پنهان مانده و ذهن و روحش  را درگیر کرده است. آیا حاج بهرام گل آور می تواند هنوز زنده باشد؟

         چهار- روایت آیت (مرتضی علی عباس میرزایی): در اسلام آباد غرب، افراد بسیاری آقا داریوش و آقا محمود  را می شناختند و می شناسند. آنها هر دو، اهل زورخانه و پهلوان و کشتی گیر بودند. آقا داریوش قهرمان اولین دوره جام جهان پهلوان تختی بود. آنها با هم به جنگ رفتند و بچه محل ها هم همراهی شان کردند و حالا هر دو شهید شده اند و آیت، تنها یادگار آقا داریوش ساکت است.

         پنج- روایت آب، آتش، پرواز (بابک کلانتری): شهید ابراهیم اصغری متولد زنجان و فارغ التحصيل رشته ادبیات، در حال تدریس در مدرسه است که جنگ آغاز می شود. او بر اساس احساس وظیفه عازم جبهه می شود و در یگان غواصي، به رزم می پردازد. از او با توجه به رشته تحصيلی اش، نثر و شعرهای زیبايي برجا مانده است.

         شش- روایت مریم (عباس امینی): شهیده «مریم فراهانی» بهیاری است که در سال 63 در آبادان و ضمن رسیدگی به مجروحان جنگ، در اثر اصابت ترکش خمپاره به شهادت می رسد.

 

 

روابط عمومي

مركز گسترش سينماي مستند وتجربي

 


بازگشت