1397-07-15

نمایش و نقد مستند «علی آقا» در سالن سینماحقیقت

برنامه‌ی این هفته کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، به نمایش و نقد فیلم مستند «علی آقا» ساخته‌‎ی «کامران حیدری» اختصاص یافته است.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلم مستند از ساعت ۱۷ عصر روز یکشنبه ۱۵ مهرماه ۹۷ در سالن سینماحقیقت این «مرکز» به نمایش عمومی درآمده و سپس با حضور کامران حیدری (کارگردان)، ناصر صفاریان (مسئول نمایش و نشست فیلم‌ها) و رضا درستکار (منتقد میهمان) مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
سال گذشته مستند «علی آقا» یکی از آثار منتخب بخش مسابقه جشنواره معتبر «ایدفا» بود؛ ضمن اینکه در بخش مسابقه ملی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نیز به نمایش درآمد.
در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: «علی آقا در گنجه رو باز كرد و پایش را محکم به زمین کوبید؛ تمام کفترها با آن صدا به پرواز درآمدند و بلند شروع كرد به هی كردن و سوت زدن؛ چیزی نگذشت که آسمان صاف محله سعدی شيراز آبله‌گون شد و هر گوشه‌اش از انبوه کفترها نقشی گرفت؛ معلقی‌ها و بازیکن‌ها اوج گرفته بودند. یک شافتك و دوتا دستک آنها را از گرد بام دور و دورتر می‌كرد، بعد ناگهان خودشان را از اوج چنان ول می‌کردند که گوئی تیر خورده بودند و بسوی زمین سرازیر می‌شدند؛ دور پشت‌بام «علی آقا» می‌چرخيدند و دوباره اوج می‌گرفتند، معلق می‌زدند و بازی می‌كردند و علی آقا حظ می‌کرد... علی آقا از اون كفتربازای قديمی و ماهریه که در شیراز تا نداره، راسته که دیگران پیش‌کسوتی‌اش را در کبوتر بازی قبول دارند؛ اما حيف علی آقا داشت پير می‌شد و برای حفظ کبوترهایش باید می‌جنگید...» این متن برداشتی آزاد از قصه «كفترباز» صادق چوبك است.
عوامل تولید مستند «علی آقا» عبارتند از: پژوهشگر، تصویربردار، کارگردان و تدوینگر: کامران حیدری، دستیار کارگردان و صدابردار: علی فرمانی، صداگذار: کامیار بهبهانی
گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت ۱۷ عصر یکشنبه (۱۵ مهرماه) به سالن «سینماحقیقت» واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند.
شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.
بازگشت