1397-07-25

مستند «اومبرتو مائورو» را در بخش پرتره‌ی سینماحقیقت ببینید

فیلم مستندی درباره‌ی «اومبرتو مائورو» فیلمساز پیشرو برزیلی، در بخش مستند- پرتره‌ی دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم مستند که محصول سال 2018 کشور برزیل است، زندگی «اومبرتو مائورو» که پیشگام سینمای برزیل و آمریکای لاتین بوده است را از طریق فیلم‌هایش روایت می‌کند.
این مستند که در واقع بزرگداشت «اومبرتو مائورو» است، توسط برادرزاده‌اش «آندره دی‌مائورو» کارگردانی شده است و در بخش کلاسیک جشنواره ونیز هم به نمایش درآمده است.
اومبرتو مائورو در فاصله سال‌های 1925 تا 1952 بیش از 15 فیلم سینمایی را کارگردانی کرد. او با دومین فیلم خود «گنجینه‌های از دست رفته» برنده جایزه فیلم سال برزیل در سال 1927 شد.
ساخت فیلم Brasa Dormida در سال 1929 هم موفقیت مائورو را به عنوان یک کارگردان پیشرو برزیل تثبیت کرد.
او در سال 1936 به مؤسسه ملی سینمای آموزشی INCE ملحق شد که در آن زمان اداره دولتی فیلم‌های آموزشی و تبلیغاتی برزیل بود. وی در این مؤسسه صد‌ها فیلم مستند را تهیه و کارگردانی کرد.
آخرین فیلم اومبرتو مائورو هم یک مستند با عنوان Carro de Bois بود که پس از 22 سال دوری از سینما، در سال 1974 کارگردانی کرد.
وی در سال 1983 در زادگاهش ولتا گرانده برزیل درگذشت.
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.

بازگشت