1397-08-12

آنجا كه باد می‌وزد

مینا مشهدی‌مهدی با مستند «آنجا كه باد می‌وزد» متقاضی حضور در دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم روایت سرگذشت مردمانی است که ناگزیر به مهاجرت شده‌اند.
در خلاصه موضوع مستند «آنجا كه باد می‌وزد» آمده است: «از بمبئی تا بمبئی، روايت‌های ناخوانده‌ای كه خوانده شد؛ روستايی آباد و پُر رونق كه خشكسالی، متروكه‌اش كرد و سرگذشت مردمانی كه ناگزير مهاجر شدند. این فیلم بازخوانی اين حكايت است از عكس‌ها و نامه‌ها و يادهای به جا مانده...»
مینا مشهدی‌مهدی در گفتگویی با خبرنگار روابط عمومی جشنواره اظهار کرد: فيلم‌های قبلی‌ام، وايو (در مورد اسطوره‌ی باد در ايران زمين و معماری بادگيرهای يزد)، كوير باور (در مورد سيستم‌های نوين آبياری)، وهوم (در مورد نقوش ايرانی تعزيه)، جلال‌الدين (در مورد معماری كوير)، نو (در مورد آيين‌های نوروزی در كوير مركزی ايران) را در منطقه يزد ساخته بودم.
وی دلیل پرداختش به سوژه مهاجرت در این مستند را این گونه توضیح داد: در طول ساليان از نزديك شاهد متروكه شدن و تخريب تدريجی روستاهای يزد در اثر خشكسالی و عوامل ديگر بودم. مردم ناگزير به ترك روستاهای خود می‌شدند و حاصل آن از بين رفتن هنر، معماری، خرده فرهنگ‌ها و آيين‌های خاص هر روستا بود. سال‌ها كار در اين منطقه و دلمشغولی‌ام به اين سوژه، مرا بر آن داشت تا پژوهشی در مورد جنبه‌های مختلف این معضل داشته باشم كه حاصل آن فيلم «آنجا كه باد می‌وزد» بود .
گفتنی است که ساخت اين مستند ٤٥ دقيقه‌ای، حدود دو سال به طول انجاميده است.
عوامل تولید مستند «آنجا كه باد می‌وزد» عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: مینا مشهدی‌مهدی، پژوهشگران: مینا مشهدی‌مهدی و حسن نقاشی، تصویربردار و تدوین‌گر: حسن نقاشی، صدابردار: محسن عسگری‌زاده، گویندگان متن: هادی اسفندیاری و مینا مشهدی‌مهدی، مدیر تولید: کامران فرضی، عکاس: محمدحسین صالحی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.

بازگشت