1397-08-21

مستند «هجده درصد» با موضوع بهبودی یک جانباز شیمیایی آماده نمایش شد

مستند «هجده درصد» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «مصطفی شبان» که روایتی از بهبود جسمی یک جانباز شیمیایی است، آماده نمایش شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، تولید مستند «هجده درصد» به کارگردانی مصطفی شبان پس از دو سال و نیم به پایان رسید و نسخه نهایی این مستند در مدت زمان 57 دقیقه آماده نمایش عمومی شد.
در خلاصه موضوع مستند «هجده درصد» آمده است: چهاردهم فروردین سال 1367 یک فروند هواپیمای ایرانی حامل 5 مجروح شیمیایی ایرانی وارد فرودگاه ژاپن شد تا آن‌ها در این کشور تحت درمان قرار گیرند. در جمع این جانبازان \"علی جلالی\" حال جسمانی وخیم‌تری نسبت به سایرین داشت. او صد روز تحت درمان پزشکی قرار گرفت اما سرانجام دکتر ژاپنی با ناامیدی او را به ایران بازگرداند تا آخرین روزهای زندگی‌اش را در کنار خانواده خود بگذراند. حال پس از گذشت 17 سال یک تماس تلفنی دکتر ژاپنی را به حیرت وامی‌دارد...
به گفته مصطفی شبان، تعدد شخصیت‌های فیلم، تصاویر و عکس‌های آرشیوی و هچنین نیاز به هماهنگی‌های بسیار، وقت و انرژی بسیاری از عوامل فیلم گرفته و به همین دلیل ساخت فیلم دو سال و نیم زمان برده است.
«هجده درصد» یکی از مستندهای نیمه‌بلند متقاضی حضور در دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت است.
عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: مصطفی شبان، نویسنده: مصطفی شبان و محمدعلی یزدان‌پرست، فیلمبرداران: سیدحسن سیدی‌پریشان، رضا محنا، جعفر براتی،حمید کاظمی، صدابرداران: مصطفی بهمنی، سیدرضا حسینی، حسین رحیم‌زاده، صداگذار: محمدعلی یزدان‌پرست، تدوینگران: محمدعلی یزدان‌پرست، محمد طالبی، گوینده متن: ناصر طهماسب، مدیر تولید، دستیار کارگردان و مجری طرح: مجید جوادی‌پویا، انیماتور: فرید کرمی، شیدخت دژم‌شهابی، عکاس: احمد امامی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، با مشارکت شبکه مستند سیما
مصطفی شبان متولد سال 1355 از شهرستان کاشان و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشکده صداوسیما است. او تهیه‌کنندگی و کارگردانی بیش از 20 مستند کوتاه و مجموعه مستند را در کارنامه کاری خود دارد. جایزه ویژه هیات داوران جشنواره تلویزیونی محیط زیست روسیه در سال ۲۰۱۱ میلادی و مقام دوم و نشان نقره جشنواره محیط زیستی و توریستی \"جاهورینای صربستان\"(Jahorina) برای مجموعه مستند «شگفتی‌های بیابان» و همچنین تندیس بهترین مستند کوتاه در بخش شهید آوینی جشنواره سینماحقیقت از جمله افتخارات این مستندساز است.

بازگشت