1397-08-21

چریکه‌ی بهرام سینماحقیقت

«چریکه‌ی بهرام یا ایمان به قدرت تصویر» عنوان مستندی از فرشید قلی‌پور است که متقاضی حضور در دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت شده است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، فرشید قلی‌پور درباره‌ی ساخت مستند «چریکه‌ی بهرام یا ایمان به قدرت تصویر» گفت: ما در این مستند چندان وارد زندگی شخصی بهرام بیضایی نشدیم و 10 فیلم سینمایی این کارگردان شامل «رگبار»، «غریبه و مه»، «کلاغ»، «چریکه تارا»، «مرگ یزدگرد»، «باشو غریبه کوچک»، «شاید وقتی دیگر»، «مسافران»، «سگ کشی» و «وقتی همه خوابیم» را بررسی کردیم.
وی افزود: در این مستند طی گفتگو با برخی از افرادی که سابقه همکاری با بهرام بیضایی داشتند، مانند فاطمه معتمدآریا، پرویز پورحسینی، مجید مظفری و همچنین تعدادی از صاحب‌نظران حوزه سینما و تئاتر از جمله علی دهباشی و مجید برزگر تلاش کردیم به اندیشه این کارگردان نزدیک شویم.
قلی‌پور با اشاره به تمرکزی که در این مستند بر آثار سینمایی بهرام بیضایی داشته‌اند، تصریح کرد: چون متریال تصویری از تئاترهای استاد نداشتیم، کمتر توانستیم روی تئاترهای ایشان مانور بدهیم؛ بنابراین حجم گسترده‌ای از محتوای مستند معطوف به آثار سینمایی بهرام بیضایی شد.
این فیلمساز در توضیح دلیل نامگذاری این مستند گفت: بهرام بیضایی در نامگذاری آثارش از جمله «افرا؛ یا روز می‌گذرد»، «تاراج‌نامه یا ذیل جهان‌گشا»، «مرگ یزدگرد یا مجلس شاه‌کشی»، «یوانا یا نامه‌ای به هیچ‌کس» و «گبر گور یا گفتگو با خاک» نشان داده که به حرف «یا» علاقه دارد. همچنین این کارگردان در مقاله‌ای که به مناسبت افتتاح نمایشگاه عکس عزیز ساعتی برای او فرستاد، نوشته بود: «خانه‌نشینی شغل ماست؛ هنوز شروع نکرده بازنشسته‌ایم! هیچ‌کس نمی‌پرسد چطور زندگی می‌کنی؟ جز لبخند سوخته‌ی عزیز ساعتی تنها یک چیز هنوز به اعتبار اولش باقی است؛ ایمان به قدرت تصویر! چه راست و دروغ‌ها با آن می‌توان گفت و ما دروغ نگفتیم!» به همین دلیل نام این مستند 82 دقیقه‌ای را «چریکه‌ی بهرام یا ایمان به قدرت تصویر» گذاشتیم.
گفتنی است: عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: پژوهشگر و کارگردان: فرشید قلی‌پور، تصویربردار: وحید گلریز، صدابردار و صداگذار: فرامرز نصیری، تدوینگر: ژینوس پدرام، گویندگان: نصراله مدقالچی و زهره شکوفنده، راوی: پیام دهکردی، مدیر تولید: ساسان عبدی، مدیر صحنه: آرمین بهفروزی، عکاس: آرش ملاحسنی، تهیه‌کنندگان: امیر ملاحسنی و فرشید ‌قلی‌پور
ساخت هشت فیلم کوتاه داستانی با عناوین تاریکی، جای خالی سکوت، گلابتون، یکشنبه، وقتی ساعت هفت بار نواخت، رو به آبی، حضور، پاز؛ کارگردانی فیلم بلند ویدیویی \"کیک تلخ\" و ساخت یک سریال تلویزیونی به نام \"اختیار دارین\"، از فعالیت‌های فرشید قلی‌پور در عرصه‌ی سینماست.
*دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» طی روزهای ۱۸ تا ۲۵ آذرماه ۱۳۹۷ به دبیری «سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد» در شهر تهران برگزار خواهد شد.

بازگشت