1397-09-20

اصلانی: مردم خواهان تماشای واقعیت جهان هستند

کارگردان «خانه ای به وسعت آگاهی» گفت: آن جمعیتی که به سینما نمی روند بیشتر به اطلاعات، مباحث و تعلیق علاقه دارند و می خواهند با واقعیت های جهان مواجه شوند.
به گزارش روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، محمدرضا اصلانی با اشاره به اینکه سینمای مستند طی سال های اخیر جایگاه بهتری پیدا کرده است، گفت: خوشبختانه مستندسازی در ایران پیشرفت قابل قبولی داشته است. تعداد مستندهای ما در مقیاس اجتماعی بسیار بیشتر شده اند. این نشان می دهد که جامعه ایران از سینمای داستانی که فقط داستان می گوید خسته شده است.
وی ادامه داد: اوایل قرن 21، جمعیت کره زمین دو میلیارد نفر بود و 50 درصد از آن ها حداقل به سینما می رفتند. در حال حاضر جمعیت به 7 میلیارد نفر رسیده اند و همچنان یک تا یک و نیم میلیارد نفر به سینما می روند.
اصلانی توضیح داد: همین میزان تماشاگر اقتصاد سینما را می گرداند؛ همین موضوع نشان می دهد که سینمای داستانی دیگر جذابیت قبل را ندارد. بخشی درگیر فضای مجازی هستند، تلویزیون هم تاثیر دارد ولی در کل این موضوع نشان می دهد که آن جمعیتی که به سینما نمی روند بیشتر به اطلاعات، مباحث و تعلیق علاقه دارند و می خواهند با واقعیت های جهان مواجه شوند.
وی با بیان اینکه اینجا خویشاوندی جهانی است که اتفاق می افتد خاطرنشان کرد: در واقع زمان آن فرا رسیده که ما هم مانند فرانسه سالن هایی مختص نمایش مستند داشته باشیم. سالن هایی که با برنامه ریزی درست، نوع دیگری از سینما را نمایش دهند. متاسفانه مخاطب عام آشنایی دقیقی با این نوع سینما ندارد در صورت اشنایی قطعا جایگاه خود را در بین مخاطبان عام سینما پیدا می کند.
اصلانی با انتقاد از سبک اکران فیلم های مستند در گروه هنر و تجربه گفت: این نوع اکران بلایی است که هنر و تجربه سر فیلم های غیرسینمایی آورده است. یک سانس در یک سالن در یک سینما، و یک سانس دیگر در سینمایی دیگر، که اگر بخواهید از این سانس به آن یکی برسید، از دستش می دهید. این برنامه ریزی های عجیب و غریب گروه هنر و تجربه این باور را به وجود می آورد که این سینما به درد بخور نیست.
کارگردان «خانه ای به وسعت آگاهی» اضافه کرد: با برنامه ریزی حساب شده می توان به فروش خوب نیز در سینمای مستند رسید به گونه ای که در رقابتی برابر و جایگاه مساوی می تواند رغیب جدی سینمای داستانی محسوب شود.
بازگشت