1397-11-28

مرکز گسترش با 17 انیمیشن متنوع به جشنواره پویانمایی تهران می‌آید

در یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران که از ۱۲ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، 17 انیمیشن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با موضوعاتی متنوع روی پرده می‌روند.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «روباه» ساخته صادق جوادی، «آلفابت» به کارگردانی کیانوش عابدی، «حبسی» ساخته احمد خوش‌نیت، «خاطره نمناک» به کارگردانی مسعود قدسیه، «سیم ششم» ساخته بهرام عظیمی، «خورده شده» به کارگردانی محسن رضاپور، «این سو، آن سو» ساخته لیدا فضلی، «هویت» به کارگردانی علی‌رضا صالحی، «جسم خاکستری» ساخته سمانه شجاعی، «سنگ‌های سپید» به کارگردانی فاطمه حسنی، «بالانس» ساخته برزان رستمی، «یکی بود، یکی نبود» ساخته مهین جواهریان، «چشمان سرخ» به کارگردانی شهرام خوارزمی، «سینک» و «یک نفر» ساخته محبوبه کلایی، «پسر دریا» به کارگردانی عباس جلالی‌یکتا و «پلکان» ساخته سیامک واحد، عناوین 17 انیمیشن تولید شده در این مرکز هستند که در این دوره از دوسالانه‌ی پویانمایی تهران حضور دارند.
فیلم رئال- انیمیشن «پسر دریا» به کارگردانی عباس جلالی‌یکتا داستان زن و شوهری را روایت می‌کند که به همراه پسری روی دیوار زندگی می‌کنند. حضور پسر کم‌کم تغییراتی در زندگی آن‌‌ها پدید می‌آورد...
«سینک» ساخته محبوبه کلایی هم اثری تجربی است که به هم آمیختگی فیلم زنده و خیال، اساس آن را شکل می‌دهد. در این فیلم زن و مردی به شکل ته‌مانده‌ی قهوه از دو فنجان درون سینک بیرون می‌آیند.
در خلاصه داستان دیگر انیمیشن ساخته محبوبه کلایی با عنوان «یک نفر» هم که با موضوع تنهایی و عشق ساخته شده، آمده است: «در یک ظرف چینی که سه موتیف گل سرخ دارد، جهانی از معنا به پا می‌شود.»
«آلفابت» ساخته کیانوش عابدی زندگی انسان‌هایی را روایت می‌کند که زندگی کردن را فراموش کرده و از آگاهی و حقیقت دور مانده‌اند. به طور کلی این فیلم در مورد مردمانی است که سال‌هاست الفبای زیستن را از یاد برده‌اند، نمی‌بینند، نمی‌شنوند و سخنی بر لب نمی‌سرایند، ولی کلمات بی‌قرار در انتظارند.
در خلاصه داستان «روباه» به کارگردانی صادق جوادی نیز آمده است: «روباه جوان و چالاکی هنگام تجربه‌ی اولین عشق به دست شکارچی اسیر می‌شود. شکارچی زنگوله‌ای بر گردنش آویخته و رهایش می‌کند. روباه زنگوله بر گردن توانایی زندگی در جنگل، شکار و... را از دست می‌دهد و تنها راه نجاتش، اهلی شدن و بازگشت نزد شکارچی است...»
«بالانس» ساخته برزان رستمی درباره‌ی سربازان از جان گذشته‌ای است که در دوران دفاع مقدس از کشور خود دفاع کردند تا کودکان و مردم وطن و آیندگان در آرامش زندگی کنند.
در خلاصه داستان انیمیشن «سنگ‌های سپید» هم که فاطمه حسنی آن را کارگردانی کرده، آمده است: «پسربچ