1398-02-30

طباطبایی‌نژاد: فعالیت‌های «مرکز» گسترده‌تر می‌شود

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از آخرین تحولات این «مرکز» پس از انحلال و ادغام برخی زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی و برنامه‌ریزی‌های مرکز گسترش در سال جدید گفت.
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در گفتگو با «زهرا دمزآبادی» خبرنگار خبرگزاری صبا درباره انحلال و ادغام برخی زیرمجموعه‌های سازمان سینمایی و وضعیت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در این شرایط عنوان کرد: مرکز گسترش نه منحل می‌شود و نه ادغام، بلکه فعالیت‌های آن در سال جدید گسترده‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: بسیاری از مسایلی که حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی مبنی بر تغییر در زیرمجموعه‌ها گفتند، به معنای افزایش توانایی‌ها و فعالیت‌هاست که مرکز گسترش جزو مجموعه‌ای از سازمان سینمایی است که با نظر انتظامی قرار است حوزه فعالیت‌ها و مسئولیت‌هایش در سال ۹۸ توسعه پیدا کند و بودجه کافی هم برای این کار در نظر گرفته شده است.

طباطبایی‌نژاد به تغییرات پیش روی این مرکز از جمله بازگشت تولید فیلم‌های تجربی به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اشاره کرد و گفت: بنیاد سینمایی فارابی متولی حمایت از سینمای حرفه‌ای است و فیلم‌ها در آن جا حمایت می‌شوند، ولی در این چند سال با تغییراتی که رخ داده جایی برای حمایت از فیلم‌های تجربی نداشتیم و با تصمیم درست آقای انتظامی قرار شد با حمایت سازمان سینمایی، مرکز گسترش به مسئولیت گذشته خود بازگردد و بحث تولید فیلم‌های سینمایی تجربی در دستور کار مرکز قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما هم قول دادیم حداقل ۴ فیلم سینمایی تجربی، هم در ساختار و هم در فرم تولید کنیم. لزوماً هم لازم نیست فیلمساز فیلم اولی باشد و ممکن است فیلمسازی چندین فیلم ساخته و فیلم جدیدش را بخواهد تجربی بسازد که ما از آن‌ها حمایت می‌کنیم.


افزایش بودجه تولید انیمیشن

طباطبایی‌نژاد با اشاره به افزایش بودجه حوزه انیمیشن اذعان کرد: بر این اساس تعداد فیلم‌های سینمایی انیمیشن که قرار است کلید بزنیم افزایش پیدا خواهند کرد. بودجه ساخت سه فیلم سینمایی انیمیشن در اختیار ما قرار گرفته که انشاالله به زودی آن‌ها را شروع خواهیم کرد.
در مجموع فیلم‌های مستند و انیمیشنی که هر سال تولید می‌کردیم، با افزایش بودجه قابل قبولی همراه بوده و امسال اتفاق خوبی در این زمینه می‌افتد.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به انتقال یکی از مراکز به مرکز گسترش اشاره کرد و ادامه داد: یکی از مراکز فعال سازمان سینمایی قرار است از نظر حوزه عملکرد به مرکز گسترش منتقل شود و با ما همکاری کند و حوزه مسئولیت مرکز و این مجموعه با هم همسو خواهند شد. همین میزان حمایت را هم سازمان سینمایی از انجمن سینمای جوان خواهد داشت.

بهترین سال بودجه‌بندی را داریم

طباطبایی‌نژاد اضافه کرد: در این چند ماهی که با آقای انتظامی همکاری داشتم، به من ثابت شده که او در حوزه فیلم کوتاه، سینمای تجربه‌گرا، سینمای مستند و انیمیشن بسیار اهتمام دارد و به قول‌هایی که برای حمایت داده‌اند، در این روزها عمل کرده و بهترین سال بودجه‌بندی را در سال جاری داریم.

وی تاکید کرد: من ۶ سال است که بودجه مرکز گسترش را با دوستان در سازمان سینمایی می‌بندم. در دوره‌های قبل هم بعنوان قائم‌مقام مرکز درگیر این ماجرا بودم و ۱۰دوره تجربه برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی را داشتم و واقعاً امسال از این منظر، سال بی‌نظیری بود و ما هر آنچه را که باید انجام می‌دادیم، در فروردین‌ماه قطعی کرده و تکلیفمان را معلوم کردیم.

طباطبایی‌نژاد افزود: گفتگو های لازم رییس سازمان سینمایی هم بصورت عمومی با معاون اداری مالی و هم بصورت شخصی با مدیرعاملان برگزار شده و امیدوارم سال درخشانی هم در گیشه و هم در بحث تولید محتوای هنری و با ارزش داشته باشیم.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان، با اشاره به این که همه‌چیز در بهترین حالت ممکن است و در همه این سال‌ها، سال به این خوبی نداشته‌اند، اذعان کرد: در سال ۹۷ اصلاً مشکل بودجه نداشتیم و «مرکز» در بهترین شرایط مالی بود و به همین دلیل توانستیم به همه تعهدات خود عمل کنیم و در حال حاضر و در ماه دوم سال 98 اتفاقاتی که باید بین ما و سازمان سینمایی اتفاق می‌افتاد، فراهم شده و اگر نگویم از برنامه جلوتر هستیم، باید بگویم حداقل همراه با برنامه پیش می‌رویم.

بازگشت